Reklama

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Jeśli nie zdążysz, przepadnie ci 1000 zł

Dzięki dodatkowi elektrycznemu można zyskać nawet 1500 zł dofinansowania. Jednak nie zostało dużo czasu na złożenie wniosku. Można to zrobić jeszcze tylko przez kilkanaście dni. Sprawdź, komu przysługuje dodatek elektryczny i jak się o niego starać.

Dodatek elektryczny - co to jest?

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

Dodatkowe pieniądze dla Polaków są przyznawane na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zapis ten został ustanowiony ze względu na trudną sytuację na rynku energii elektrycznej.

Komu przysługuje dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny przysługuje każdemu odbiorcy energii, którego głównym źródłem ogrzewania jest właśnie energia elektryczna. Oznacza to, że do otrzymania go uprawnione są gospodarstwa domowe, których źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, podgrzewacz, nagrzewnica lub bojler zasilany energią elektryczną pochodzącą od dostawcy prądu.

Reklama

Jednak warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Oprócz tego ważną informacją jest to, że podczas starania się o dodatek elektryczny obowiązuje zasada, która wskazuje, że jeden adres zamieszkania może wnioskować o jeden dodatek.  

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r. Wysokość wsparcia finansowego wynosi:

  • 1 000 zł - dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł - dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie, pod warunkiem załączenia potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021.

Do kiedy można składać wnioski o dodatek elektryczny?

Na złożenie wniosku o dodatek elektryczny nie zostało już dużo czasu, ponieważ można to zrobić tylko do 1 lutego 2023 roku. W przypadku przekroczenia tego terminu wniosek nie będzie rozpatrywany. Składa się go w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej dokumenty.

Wniosek można znaleźć tutaj. Jednak należy pamiętać o tym, że informacje wpisywane w nim objęte są rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Chcąc wypełnić wniosek o dodatek elektryczny będziemy potrzebowali dowodu osobistego oraz numer konta bankowego, na który przelane mają zostać pieniądze. W przypadku gdy dotyczy on wieloosobowego gospodarstwa domowego, będziemy również musieli znać numer PESEL pozostałych domowników.

Czytaj również:

Ci pracownicy od 1 marca otrzymają dodatki! Jakie zawody są na liście?

Wypłaty dla rodziców dzieci w 2023 roku. Na jakie dodatki na dziecko można liczyć?

Tak będą wyglądały rachunki za gaz w 2023 roku. Kto dostanie dodatek do gazu?

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama