Byli członkowie Porozumienia powołali stowarzyszenie. Szef klubu PiS: Wolelibyśmy ich widzieć w partii
Posłowie Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP, które będzie działało w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS. - Trochę rozumiem byłych członków Porozumienia, którzy potrzebują jakiejś platformy działania. Wspieram, choć oczywiście wolelibyśmy ich widzieć w partii - stwierdził szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Byli politycy związani z Jarosławem Gowinem i Porozumieniem o powołaniu stowarzyszenia poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Jak przekazał Marcin Ociepa do sądu okręgowego wpłynął wniosek rejestracyjny stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej. Celem jest zbudowanie ruchu społecznego i politycznego wokół stowarzyszenia, które będzie pracowało na rzecz otwarcia na nowo debaty publicznej i odnowy w życiu publicznym, jeżeli chodzi o wartości i spojrzenie programowe na najważniejsze sprawy Polski. Wśród tych kwestii wymienił m.in. samorząd, rozwój w oparciu o nowoczesne technologie, a także bezpieczeństwo - zarówno militarne, jak i zdrowotne, społeczne czy żywnościowe.
- Zostałem wybrany przez koleżanki i kolegów pełniącym obowiązki prezesa stowarzyszenia do czasu rejestracji - poinformował Ociepa.
Marcin Ociepa: Jesteśmy koalicjantem PiS. Nic się nie zmienia
Jak zadeklarował polityk podczas konferencji, "wyborem strategicznym stowarzyszenia OdNowa jest Zjednoczona Prawica". Pytany, czy stowarzyszenie stanie się formalnym koalicjantem PiS, Ociepa odparł: "My jesteśmy koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości, jesteśmy w Zjednoczonej Prawicy, bo jesteśmy w klubie Prawa i Sprawiedliwości, nic się u nas nie zmienia".
Na uwagę, że stowarzyszenie nie ma umowy koalicyjnej, Ociepa odparł: "To są kwestie formalne". - Jesteśmy przed rozmowami z Prawem i Sprawiedliwością w tym aspekcie - dodał. - Na pewno będziemy chcieli występować w relacjach z Prawem i Sprawiedliwością jako zespół, jako grupa i jako stowarzyszenie - zapewnił.
Ryszard Terlecki komentuje: Wspieram, choć oczywiście wolelibyśmy ich widzieć w partii
O inicjatywę pytany był przez dziennikarzy w Sejmie szef klubu PiS. - Trochę rozumiem byłych członków, czy aktywnych uczestników Porozumienia, którzy teraz Porozumienie opuścili i potrzebują jakiejś platformy działania. To jest jedno z rozwiązań, które są możliwe - ocenił Terlecki.
Dopytywany, czy wspiera takie działania odparł, że tak. - Wspieram, choć oczywiście wolelibyśmy ich widzieć w partii - przyznał.
Porozumienie ma własne koło parlamentarne
Porozumienie, po wyjściu z koalicji rządzącej, utworzyło koło parlamentarne, które tworzą obecnie: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska, a także senator Józef Zając. Ociepa, Dąbrowska-Banaszek, Piechowiak, Murdzek i Gut-Mostowy pozostali w klubie PiS.
Byli członkowie Porozumienia zawiązali w sierpniu w Sejmie Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju "Polska OdNowa", na którego czele stanął Marcin Ociepa.