Reklama

Marcin Ociepa

Marcin Ociepa to polski polityk, samorządowiec, urzędnik państwowy i nauczyciel akademicki. Z wykształcenia jest politologiem. Poseł na Sejm IX kadencji.
Marcin Ociepa - najważniejsze informacje
Marcin Ociepa /Polsat News

Marcin Ociepa - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    21.10.1984

  • Miejsce urodzenia:

    Opole

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Marcin Ociepa to polski polityk, samorządowiec, urzędnik państwowy i nauczyciel akademicki. Z wykształcenia jest politologiem. Poseł na Sejm IX kadencji.

Marcin Ociepa – wykształcenie i kariera zawodowa

Marcin Ociepa tytuł magistra uzyskał w roku 2008, ukończywszy studia politologiczne na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego, o specjalności Studia Europejskie. Jest też absolwentem studiów podyplomowych: Master of Business Administration w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej (rok 2018) oraz Master of Public Administration w Krajowej Szkole Administracji Publicznej IESE Barcelona (rok 2019). Był też uczestnikiem International Visitor Leadership Program, prowadzonego przez Departament Stanu USA.
Marcin Ociepa od roku 2008 jest nauczycielem akademickim na Politechnice Opolskiej. Od roku 2012 również wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego (Katedra Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji).

Marcin Ociepa – kariera polityczna

W roku 2002 Marcin Ociepa przystąpił do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści, a następnie został jego przewodniczącym w Opolu. Współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej w roku 2007, w okresie powstawania partii. Następnie do 2009 roku pełnił funkcję dyrektora biura europosła Konrada Szymańskiego. W latach 2007-2010 kierował również biurem posłanki Leny Dąbkowskiej-Cichockiej.
Marcin Ociepa był dyrektorem Instytutu Spraw Zagranicznych w Opolu, jak również prezesem szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Trafił do rady miejskiej miasta Opola w roku 2010 z listy komitetu „Razem dla Opola”. Został wiceprzewodniczącym Rady Miasta Opola i pełnił tę funkcję do 2014 roku. W roku 2010 współtworzył partię Polska Jest Najważniejsza. Po jej rozwiązaniu, w roku 2013 współtworzył Polskę Razem.
W roku 2014 ubiegał się o urząd prezydenta Opola i przeszedł do drugiej tury, jednak przegrał z Arkadiuszem Wiśniewskim. Utrzymał jednak mandat radnego i został przewodniczącym Rady Miasta Opola - był nim do roku 2018. W roku 2015 został wiceprezesem Polski Razem, a po jej przekształceniu w roku 2017 w Porozumienie Jarosława Gowina, nadal pełnił tę funkcję.
W roku 2018 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego VI kadencji, startując w wyborach jako kandydat Porozumienia z listy PiS. Dnia 4 czerwca 2019 roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat poselski i został posłem Sejmu IX kadencji. W listopadzie tego samego roku przeszedł do Ministerstwa Rozwoju, gdzie został sekretarzem stanu. W grudniu został powołany na to samo stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zrezygnował z tego stanowiska w sierpniu 2021 roku, jednak premier nie przyjął jego dymisji. Marcin Ociepa zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu w ten sam dzień.
W roku 2021 został przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju „Polska OdNowa” i pełniącym obowiązki przewodniczącego stowarzyszenia „OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej”.

Marcin Ociepla – życie prywatne

Marcin Ociepa jest żonaty. Jego żoną jest Aleksandra Leszczyńska-Ociepa. Para ma syna, Aleksandra Marcina oraz córkę, Annę.
Marcin Ociepa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi w roku 2017. To podharcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Otrzymał także odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

Marcin Ociepa - Wiadomości

Marcin Ociepa - Wideo