Reklama

Marcin Ociepa

Czwartek, 1 grudnia 2022 (17:10)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (13:57)

Marcin Ociepa to polski polityk, samorządowiec, urzędnik państwowy i nauczyciel akademicki. Z wykształcenia jest politologiem. Poseł na Sejm IX kadencji.

Marcin Ociepa
Marcin Ociepa/Wojciech Olkuśnik/East News

Marcin Ociepa

  • Data urodzenia:21.10.1984
  • Miejsce urodzenia:Opole
  • Kraj urodzenia:Polska

Marcin Ociepa - wykształcenie i kariera zawodowa

Marcin Ociepa tytuł magistra uzyskał w 2008 r., ukończył studia politologiczne na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego, o specjalności Studia Europejskie. 

Jest też absolwentem studiów podyplomowych: Master of Business Administration w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, które ukończył w 2018 r. oraz Master of Public Administration w Krajowej Szkole Administracji Publicznej IESE Barcelona, które ukończył w 2019 r. Był też uczestnikiem International Visitor Leadership Program, prowadzonego przez Departament Stanu USA.

Marcin Ociepa od 2008 r. jest nauczycielem akademickim na Politechnice Opolskiej. Od 2012 r. jest również wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego w Katedrze Studiów Europejskich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

Marcin Ociepa - kariera polityczna

W 2002 r. Marcin Ociepa przystąpił do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści, a następnie został jego przewodniczącym w Opolu. W 2007 r. współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej w czasie, gdy partia ta powstawała. Następnie do 2009 roku pełnił funkcję dyrektora biura europosła Konrada Szymańskiego. W latach 2007-2010 kierował również biurem posłanki Leny Dąbkowskiej-Cichockiej.

Marcin Ociepa był dyrektorem Instytutu Spraw Zagranicznych w Opolu, jak również prezesem szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense.

W 2010 r. trafił do rady miejskiej miasta Opola z listy komitetu "Razem dla Opola". Został wiceprzewodniczącym Rady Miasta Opola i pełnił tę funkcję do 2014 r. 

W 2010 r. współtworzył partię Polska Jest Najważniejsza. Po jej rozwiązaniu, w 2013 r. współtworzył Polskę Razem.

W 2014 r. ubiegał się o fotel prezydenta Opola i przeszedł do drugiej tury wyborów samorządowych, jednak przegrał z Arkadiuszem Wiśniewskim. Utrzymał jednak mandat radnego i został przewodniczącym Rady Miasta Opola, któym był do 2018 r. 

W 2015 r. Marcin Ociepa został wiceprezesem Polski Razem, a po jej przekształceniu w 2017 r. w Porozumienie Jarosława Gowina, nadal pełnił tę funkcję.

W 2018 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku opolskiego VI kadencji, startując w wyborach jako kandydat Porozumienia z listy PiS. 4 czerwca 2019 roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat poselski i został posłem Sejmu IX kadencji. W listopadzie tego samego roku przeszedł do Ministerstwa Rozwoju, gdzie został sekretarzem stanu. W grudniu został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zrezygnował z tego stanowiska w sierpniu 2021 roku, jednak premier nie przyjął jego dymisji. Tego samego dnia Marcin Ociepa zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu.

W 2021 r. został przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju "Polska OdNowa" i pełniącym obowiązki przewodniczącego stowarzyszenia "OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej".

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Marcin Ociepa - odznaczenia

Marcin Ociepa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi w roku 2017. Otrzymał także odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

Marcin Ociepla - życie prywatne

Marcin Ociepa jest żonaty. Jego żoną jest Aleksandra Leszczyńska-Ociepa. Para ma syna, Aleksandra Marcina oraz córkę, Annę.

Marcin Ociepa to podharcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Powiązane z tematem Marcin Ociepa

Ministerstwo Obrony Narodowej to urząd administracji rządowej, który podlega ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej. Siedziba MON znajduje się w Warszawie przy alei Niepodległości 218....

Marcin Ociepa - Wiadomości

Czwartek, 13 czerwca 2024 (10:30)
Drugi dzień obrad Sejmu rozpoczął się od burzliwej dyskusji między Marcinem Ociepą a Cezarym Tomczykiem na temat zatrzymania polskich żołnierzy. Poseł PiS domagał się, aby wiceszef MON wyjaśnił,...
Poniedziałek, 25 września 2023 (13:06)
Stanisław P. ma wyrok sądu pierwszej instancji za znieważenie kobiety. Jako burmistrz Działoszyc publicznie nazwał kobietę "lochą". Jako kandydat OdNowy RP ma też miejsce na świętokrzyskiej liście...
Piątek, 26 maja 2023 (15:58)
- Trzeba się pozbyć aferzystów. Nie może być skojarzeń, że PiS kradnie - usłyszała Interia w partii rządzącej. Chodzi o ludzi związanych z Partią Republikańską Adama Bielana. Sam europoseł zapewnia...

Marcin Ociepa - Wideo