Bociany opóźnione, krokusów wciąż nie widać. Kiedy wreszcie wiosna?

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
116
Udostępnij

Zmęczeni zimą Polacy czekają na wiosnę, a wraz z nią na wzrost temperatur i cieplejsze dni. Kiedy wiosna zagości u nas na dobre? Trudno jednoznacznie przesądzać, bo przyroda serwuje niespodzianki. Z powrotem do kraju ociągają się zwiastujące początek wiosny bociany białe. Wcześniej - co nietypowe - pojawiły się z kolei czarne. Jak żartuje prof. Piotr Tryjanowski: "nowy zaskakujący trend widać czarno na białym".

Pierwsze bociany czarne i białe zwiastujące wiosnę są już w Polsce
Pierwsze bociany czarne i białe zwiastujące wiosnę są już w Polsce123RF/PICSEL

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, ale baczni obserwatorzy i przyrodnicy już od kilku tygodni informują o rosnącej aktywności zwierząt i kolejnych rozwijających się gatunkach roślin. Do życia budzą się płazy i gady, w najlepsze trwają przeloty ptaków, a jelenie zrzucają swe poroża. Wiosna to też czas, kiedy wiele gatunków ptaków przystępuje do lęgów. Tak jest w przypadku np. bielików, kruków czy gawronów.

Wiosna. Opóźnia się przylot bocianów. Przyrodnicy zaskoczeni

W Polsce pojawiły się już pierwsze bociany. Jak jednak informował prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dane z nadajników GPS sugerują, że mamy do czynienia z opóźnieniem przylotu bocianów białych. Profesor przypomniał, że wspólnie z grupą ornitologiczną SILESIANA realizowane są projekty badawcze dotyczące wędrówek bocianów. Już ponad 120 ptaków zostało zaopatrzonych w nadajniki i stąd dobrze wiadomo, co się z nimi dzieje.

Wydaje się przy tym, że wcześniej pojawiły się w Polsce bociany czarne, które zwykle przylatywały po białych.

- Zażartowałbym nawet, że (...) nowy zaskakujący trend widać czarno na białym. (...) O ile nasze bociany białe ociągają się z powrotem na lęgowiska, to z różnych miejsc kraju otrzymujemy sygnały o krążących nad lasami bocianach czarnych. Sam zresztą widziałem hajstrę, jak czasami nazywamy boćka czarnego, już kilka dni temu - zauważył przyrodnik.

Bociany to ptaki, które według powszechnej wiedzy wracają na wiosnę do Polski. Końca zimy mogą wypatrywać więc z radością mieszkańcy Żywkowa pod Górowem Iławeckim. Do wioski zawitało ostatnio pięć bocianów. Miejscowość słynie z wielu gniazd tych ptaków, przez co nazywana jest "bocianią wioską". W 2022 roku w Żywkowie wiosnę i lato spędziło 36 bocianich par. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy w powrocie pierwszych bocianów upatrują znaków potwierdzających nadejście wiosny.

Wiosna powoli wkracza na Podhale, niedźwiedzie budzą się ze snu

Jak w Żywkowie pierwsze sygnały zwiastujące wiosnę już są, tak w Tatrach na pierwsze jej poważne oznaki trzeba jeszcze poczekać. Według Jana Krzeptowskiego-Sabały, przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego zapierające dech w piersiach dywany z krokusów pojawią się najprawdopodobniej dopiero w połowie kwietnia.

Nie oznacza to jednak, że w okolicach Zakopanego przyroda nie budzi się do życia.

- Pojedyncze krokusy pokazały się w Dolinie Kościeliskiej czy na Kalatówkach, ale większość tatrzańskich hal jest jeszcze pod śniegiem - opisuje Jan Krzeptowski-Sabała. Przyrodnik podkreśla, że obecnie pięknie kwitną lepiężniki. Potwierdzeniem zbliżającej się wiosny są także zwierzęta: coraz odważniej śpiewające ptaki, skrzeczące żaby trawne czy niedźwiedzie.

Te ostatnie zaczęły się budzić w Tatrach na początku marca, o czym informowali przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. W mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród można też zobaczyć krótki film z 15 marca z wybudzonym z zimowego snu niedźwiedziem.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojny
      Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
      Przejdź na