Lasy Państwowe: Pierwszy bocian czarny jest już w Polsce
Ruszyły z Afryki w lutym, a pierwsze z nich już przyleciały do Polski. Bociany zazwyczaj wracają do swoich gniazd na początku marca. Lasy Państwowe podają, że do Polski wrócił też już pierwszy bocian czarny.

Bocian w gnieździe jest symbolem polskiej wsi nie bez powodu. W naszym kraju te ptaki gniazdują i wychowują młode. Bociany są bardzo lojalne, najczęściej wracają do tych samych gniazd, które opuściły jesienią. Dawniej wierzono, że boćki przynoszą szczęście, dobrobyt i są symbolem płodności.
Pierwsze bociany już są w Polsce
Obserwacje na temat bocianów gromadzone są w Stacji Ornitologicznej w Gdańsku. Tam znajdują się wszystkie dane o zaobrączkowanych ptakach oraz o tym, gdzie się pojawiają, jak się zachowują i gdzie zakładają gniazda.
Wprawdzie większość boćków jest jeszcze w drodze do naszego kraju, lecz pierwszy z nich pojawił się w Mazurskim Parku Krajobrazowym jeszcze w lutym. Przyleciał do wsi Krutyń, w której funkcjonuje Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów i natychmiast zaczął porządkować swoje gniazdo. Inny bociek pojawił się 4 dni temu w Brzozowie, w gminie Suchożebry i zaczął swój pobyt od... śniadania.
Jak jednak informują pasjonaci z Grupy EkoLogicznej, kolejne boćki są już w drodze. Na profilu grupy można śledzić trasy ptaków:

Czarne bociany również wracają
W przeciwieństwie do popularnych bocianów białych czarne bociany są rzadsze i dużo bardziej płochliwe. Ale i one zaczynają wracać do Polski, o czym donoszą Lasy Państwowe. Pierwszy z nich, Skierka wrócił właśnie ze swojej greckiej wyprawy.
Wiosenne wędrówki boćków
Bociany wracają zazwyczaj do swoich zeszłorocznych gniazd — tam, gdzie znają już okolicę i wiedzą, gdzie żerować. Ale zanim tam dotrą, muszą pokonać niełatwą drogę. Lecą przez całą Afrykę aż do doliny Nilu, skąd trafiają na południe Europy, a potem na północ.
W tym roku nie miały łatwego zadania, drogę utrudniały im trzęsienia ziemi w Turcji i ochłodzenia na południu Europy. Takie przeszkody opóźniają przybycie ptaków, ale największym zagrożeniem są dla nich słupy energetyczne. Zwłaszcza młode, niedoświadczone osobniki stają się ich śmiertelnymi ofiarami.
Czytaj też: Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023?
Jak zachęcić bociana do założenia gniazda?
Bociany lubią podmokłe tereny, mokradła, płycizny, tereny zalewowe, łąki i pastwiska — to właśnie tam znajdują pożywienie dla siebie i swoich młodych. W ich pobliżu budują swoje gniazda, wyszukując do tego dachów, słupów, a nawet kominów. Obecność bocianiego gniazda przynosi szczęście domowi — ale jak przekonać boćka, by osiedlił się w pobliżu?
Przede wszystkim uda się to tylko tam, gdzie odległość od gniazda do żerowiska nie przekroczy 2 km. Natomiast w promieniu 300 metrów nie powinno być innych bocianich gniazd, bo inaczej ptasie rodziny się pokłócą.
Podłoże pod gniazdo, czyli platformę z desek lub metalu na dachu czy słupie, powinno się przygotować jeszcze jesienią lub na koniec zimy, gdy ptaki przylecą, jest już za późno. Podstawa gniazda powinna się znaleźć na wysokości 4 - 10 m
Na dno platformy połóż 30 cm warstwę drobnych gałązek, na nich rozściel siano lub słomę. Brzegu obłóż chrustem, a ten pochlap wapnem. Dla bocianów plamy z wapna będą wyglądały jak ptasie odchody, więc chętnie osiedlą się na "sprawdzonym" miejscu.