Reklama

Reklama

Bardzo ważny dokument przed wakacjami. Nie zapomnij wyrobić karty EKUZ

Jeśli w wakacje planujesz podróże po Europie, nie zapomnij o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. To unijny dokument, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w państwie Unii Europejskiej lub EFTA. Jak otrzymać kartę EKUZ i jakie daje ona możliwości? Wyjaśniamy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie państw Unii Europejskiej oraz ETFA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (którego członkiem jest np. Szwajcaria, która nie jest w UE), a także w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Z karty EKUZ można korzystać także na zamorskich terytoriach: francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (na Azorach i Maderze) i hiszpańskich (Majorce i Wyspach Kanaryjskich). 

NFZ przypomina, że karta nie obowiązuje m.in. w Watykanie, Monaco, San Marino i Wyspach Normandzkich.

Reklama

Dla kogo EKUZ?

Jeśli jest się osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce - można wyrobić sobie kartę EKUZ. Chodzi o osoby ubezpieczone oraz te nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień, np. - jak wskazuje NFZ - dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka.

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.

Co ważne, jak podkreśla na swojej stronie internetowej NFZ - karty są imienne i indywidualne, nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Wakacje. Polacy chcą porządku i czystych pokoi

Do daje EKUZ i jak ją wyrobić?

Zakres leczenia z kartą EKUZ jest ograniczony. Karta daje nam prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, w którym się znajdziemy. NFZ przypomina, że najczęściej świadczenia dostępne na EKUZ nie obejmują kosztów akcji ratunkowych czy powrotów do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Dlatego warto rozważyć dodatkowe komercyjne ubezpieczenie.

Kartę EKUZ można wyrobić na pięć sposobów: osobiście w oddziale NFZ, za pomocą skrzynki podawczej ePUAP, za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, tradycyjną pocztą albo (w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ) za pomocą poczty elektronicznej. 

Szczegóły i potrzebne dokumenty opisuje na swojej stronie Narodowy Fundusz Zdrowia.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy