Reklama

Badanie: Większość Polaków za zbadaniem podejścia Karola Wojtyły do przestępstw pedofilii

Niemal dwie trzecie badanych uważa, że Kościół powinien zbadać czas, gdy Jan Paweł II rządził archidiecezją krakowską, aby nie było wątpliwości, jakie miał podejście do przestępstw pedofilii - wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W grupie osób, które chciałyby takiej kwerendy, jest 56 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, a także 76 proc. głosujących na opozycję.

W sondażu IBRiS dla "Rz" zadano pytanie, czy żeby rozwiać wątpliwości dotyczące podejścia Jana Pawła II do przestępstw pedofilii, Kościół powinien zbadać także czas, gdy rządził on archidiecezją krakowską (1962-1978).

Na taką potrzebę wskazało prawie dwie trzecie badanych - 45,2 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 20,4 proc. "raczej tak". 18 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź "zdecydowanie nie", a 9,1 proc. "raczej nie". 7,3 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Ponad 40 proc. wierzących chce zbadania czasów, gdy Karol Wojtyła zarządzał archidiecezją

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", przejrzenia archiwów z krakowskich czasów Jana Pawła II chce 56 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, jak i 76 proc. elektoratu opozycji.

Reklama

Gazeta podaje, iż dla osób wierzących i praktykujących regularnie nie jest to aż tak istotne - tylko 44 proc. z nich widzi taką potrzebę. Odsetek ten rośnie u osób, które mają luźniejsze związki z Kościołem: od 63 proc. dla praktykujących nieregularnie poprzez 75 proc. dla wierzących, ale niepraktykujących, do 85 proc. dla niewierzących.

Badanie IBRiS dla "Rz" przeprowadzono 16-17 grudnia br. na 1100 osobowej grupie respondentów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jan Paweł II

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy