Ambasador Rosji do wydalenia? Sikorski: Nie można wykluczyć

Aneta Wasilewska

Oprac.: Aneta Wasilewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
655
Udostępnij

- Jeśli akty dywersji ze strony Rosji będą się w Polsce powtarzały, nie można wykluczyć wydalenia rosyjskiego ambasadora - przekazał szef MSZ Radosław Sikorski. Wcześniej minister powiadomił, że w związku z próbami dywersji wycofał zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu.

Szef MSZ Radosław Sikorski
Szef MSZ Radosław SikorskiMarysia ZawadaReporter

W związku z ostatnimi próbami dywersji Radosław Sikorski zdecydował we wtorek o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu.

Wieczorem tego dnia w TVP Info był pytany o ewentualne wydalenie z Polski rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa. - Jeśli byśmy wydalili ambasadora, oni oczywiście zrobią to samo. Jeszcze do tego nie doszło, ale jeśli akty dywersji będą się powtarzały, nie można tego wykluczyć - powiedział Sikorski.

Konsulat Rosji. Radosław Sikorski o restrykcjach

Przypomniał, że wcześniej Polska wprowadziła już restrykcje w poruszaniu się rosyjskich dyplomatów po kraju.

- Więc na przykład pracownicy ambasady w Warszawie mogą tylko jeździć po Mazowszu, a konsulowie tylko w swoich okręgach. Po to, żeby im utrudnić prowadzenie działalności niezgodnej ze statusem dyplomaty - zaznaczył.

W odpowiedzi na wycofanie zgody Sikorskiego na działanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu Moskwa - jak oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez reżimową rosyjską agencję RIA Nowosti - odpowie Polsce "bolesnymi retorsjami", a decyzję w tej sprawie postrzega jako "kolejny wrogi krok" władz w Warszawie.

Dywersje w Polsce. Szef MSZ zadecydował o zamknięciu rosyjskiego konsulatu

Według informacji MSZ obecnie prowadzonych jest kilkanaście postępowań w sprawach dotyczących działalności dywersyjnej, a zarzutami objętych jest ok. 20 osób. 31 stycznia 2024 r. obywatel Ukrainy Serhiej S. został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Dwa dni później sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Planował - jak przekazywała ABW - "podpalanie obiektów na terenie Wrocławia, które znajdują się w bliskiej odległości od elementów infrastruktury o znaczeniu strategicznym".

Rosyjski konsulat w Poznaniu powstał w 1946 r. na mocy porozumienia między ambasadą Związku Radzieckiego a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL. Konsulat zawiesił działalność w 1948 r. i został ponownie otwarty w 1960 r. 11 lat później, czyli w 1971 r. został przekształcony w konsulat generalny. Rosyjski konsulat w Poznaniu mieści się przy ul. Bukowskiej. Rosyjskie konsulaty generalne są także w Gdańsku i Wrocławiu, a ambasada znajduje się w Warszawie.

---

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Gminy bez środków na bon energetyczny? Minister Hennig-Kloska wskazała powód
      Gminy bez środków na bon energetyczny? Minister Hennig-Kloska wskazała powódPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      232
      Super
      relevant
      122
      Hahaha
      haha
      88
      Szok
      shock
      29
      Smutny
      sad
      17
      Zły
      angry
      167
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      655
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na