Reklama

86 milionów złotych dotacji? Spółka komentuje związki z Danielem Obajtkiem

Posiadający mniejszościowy pakiet udziałów Daniel Obajtek nie wpływa w żaden sposób na działalność spółki - informuje firma ERG Bieruń Folie Sp. z o.o. w specjalnym oświadczeniu. Jak przekazano, dofinansowanie z NCBIR spółka otrzymała na opracowanie innowacyjnej technologii odzysku tworzywa.

Oświadczenie to odpowiedź na informacje w niektórych mediach o wątpliwościach dotyczących majątku Daniela Obajtka oraz ma związek z wnioskiem posłów KO Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego do NIK o zbadanie dotacji, które po roku 2016 otrzymały trzy spółki powiązane z Danielem Obajtkiem: ERG Bieruń-Folie, TT Plast i EKOFOL Bugaj. Spółki te miały otrzymać - zdaniem posłów - 86 mln zł.

"W związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w mediach, firma ERG Bieruń Folie Sp. z o.o. informuje, że otrzymała dofinansowanie z NCBIR na opracowanie innowacyjnej technologii odzysku tworzywa polimerowego z odpadów komunalnych i rolniczych. Celem projektu jest uzyskanie recyklatu, służącego jako zamiennik oryginalnego surowca w procesie produkcji folii. To nowatorskie rozwiązanie w sposób znaczący przyczyni się do rozwoju technologii recyklingu materiałowego i będzie odznaczać się szeregiem użyteczności aktualnie niedostępnych na rynku" - pisze spółka.

Reklama

Spółka ERG Bieruń-Folie Sp. z o.o. informuje także, że ma ponad 20-letnie doświadczenie w branży recyklingu tworzyw oraz w projektowaniu i budowie instalacji do odzysku odpadów. W ostatnich dwóch latach spółka wyeksportowała ok. 15 000 ton folii, pochodzących z polskich odpadów tworzyw sztucznych.

"Chcę podkreślić, że jesteśmy w pełni polskim przedsiębiorstwem, wykorzystującym recyklat jako surowiec, co czyni nas jednym z najbardziej pro-ekologicznych przedsiębiorstw w Polsce. Jednocześnie informujemy, że Pan Daniel Obajtek posiada w firmie tylko mniejszościowy pakiet udziałów i nie wpływa w żaden sposób na działalność Spółki ERG Bieruń Folie" - kończy informację prezes zarządu spółki Tomasz Bugaj.

Opozycja składa zawiadomienia, Obajtek zaprzecza

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków do m.in. prokuratury, NIK i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą obecnego prezesa Orlenu.

Obajtek konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom. W wywiadach zapewniał, że został sprawdzony z całego życia zawodowego przez CBA i prokuraturę, a jego dochody są udokumentowane. Zapewniał, że nie ukrywa majątku. Zapowiedział też wejście na drogę sądową w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi na jego temat. Pismem złożonym w CBA przez pełnomocnika Obajtek wniósł o przeprowadzenie kompleksowej kontroli swojego majątku, w tym m.in. także ponownej kontroli złożonych w ubiegłych latach oświadczeń majątkowych.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama