Reklama

Reklama

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ile pieniędzy zebrano?

"Światełko do Nieba" zwieńczyło 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według deklaracji na koncie fundacji znalazło się ponad 136 mln złotych. Hasłem tegorocznej zbiórki było "Przejrzyj na oczy" - pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie okulistyki dziecięcej. W ubiegłym roku podczas finału WOŚP zebrano prawie 127,5 mln zł.

Na koniec dnia licznik zebranych wpłat na stronie WOŚP pokazywał 136 282 325 zł. To o blisko dziewięć milionów więcej niż w 2021 roku.

Zobacz też: WOŚP. Najbardziej nietypowe aukcje

- Bardzo dziękuję tym, którzy dziś zbierali, organizowali bardzo bezpiecznie to, co nazywa się Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, tym, którzy organizowali sztaby - zrobiliście to zawodowo, perfekcyjnie, fantastycznie. Zrobiliśmy to w sposób odpowiedzialny - mówił Jerzy Owsiak przed "Światełkiem do Nieba". W końcowym odliczaniu towarzyszył mu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

Finał WOŚP zwieńczył pokaz sztucznych ogni na Placu Defilad w Warszawie i wielu innych miastach Polski.

WOŚP za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała, jakie sprzęty medyczne w najbliższych dniach trafią do szpitali. To m.in. 13 kardiomonitorów, 30 defibrylatorów AED, dwa respiratory, a także aparaty EKG, KTG oraz HFNC. Łączna wartość 325 urządzeń medycznych to 1,5 mln złotych.

30. Finał WOŚP. "Przejrzyj na oczy"

Hasłem tegorocznej zbiórki było "Przejrzyj na oczy". Na stronie WOŚP podkreślono, że "wzrok to najważniejszy zmysł człowieka". "Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje" - wskazano.

Za pieniądze zebrane podczas 30. Finału kupione będą m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku w akcję zaangażowane są 1633 sztaby, w tym 90 sztabów zagranicznych m.in. w Tokio, Sydney, Ankarze, a nawet na Kole Podbiegunowym. Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.

W niedzielę zakończy się licytacja Złotych Kart Telefonicznych, Złotych Serduszek WOŚP i medali wybitych z okazji trzydziestolecia powstania Fundacji WOŚP. Część aukcji internetowych zakończy się 14 lutego. Ostateczne wyniki zbiórki będą znane pod koniec marca.

W ubiegłym roku, podczas 29. finału WOŚP zebrano prawie prawie 127,5 mln. zł. na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy