Reklama

Reklama

11 listopada nie każdy zawód będzie miał wolne. Ty też musisz iść do pracy?

11 listopada to dzień, w którym obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości państwowych, która ma upamiętniać odzyskanie przez Polaków wolności po 123 latach zaborów. Sprawdź, czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

11 listopada to ważne święto dla wielu Polaków. Tego dnia odbywają się uroczyste obchody z okazji odzyskania niepodległości w 1918 roku. W dodatku ta data zaznaczona jest w kalendarzu jako święto państwowe. Co to w praktyce oznacza i czy jest to dzień wolny od pracy?

11 listopada - co to za święto?

11 listopada obchodzony jest w Polsce Dzień Niepodległości. Święto zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Ponownie przywrócono je w 1989 r.

Dzień ten został wybrany, między innymi dlatego, że 11 listopada 1918 roku doszło do zawarcia układu rozejmowego w Compiègne, pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Było to przypieczętowanie przywrócenia Polsce wolności po 123 latach niewoli i równocześnie zakończenie I wojny światowej.

Reklama

Święto Niepodległości aktualnie jest hucznie obchodzone w całej Polsce. Tego dnia w wielu miastach odbywają się marsze, koncerty, biegi i inne obchody, które mają upamiętniać wydarzenia z 1918 roku.

Czy 11 listopada jest wolny od pracy?

Dla Polaków Dzień Niepodległości ma duże znaczenie i ze względu na rangę tego święta, większość pracowników ma w tym dniu wolne.

W tym roku 11 listopada wypada w piątek i jest dniem wolnym od pracy. W praktyce oznacza to, że między innymi zamknięte będą wtedy galerie handlowe, urzędy czy supermarkety.

Kto musi iść do pracy w Święto Niepodległości?

Pomimo tego, że Dzień Niepodległości to bardzo ważne święto w kalendarzu każdego Polaka, to 11 listopada nie wszyscy mają wolne od pracy. Są zawody, które muszą tego dnia stawić się w swoim miejscu pracy. Według artykułu 151. Kodeksu pracy, 11 listopada mogą pracować:

  • Osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji
  • Pracownicy gastronomii i hotelarstwa
  • Osoby pracujące w straży pożarnej, policji, służbach ratunkowych
  • Osoby pracujące przy niezbędnych remontach
  • Pracownicy zatrudnieni przy ochronie mienia
  • Osoby pracujące w zakładach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej i innych zakładach świadczących usługi dla ludności

Dodatkowo 11 listopada do pracy mogą zostać również wezwane osoby zatrudnione w systemie, który zakłada wykonywanie obowiązków w piątki, soboty, niedziele i dni świąteczne.

Święto Niepodległości. Czy jest wolne od szkoły?

Oprócz tego, że 11 listopada jest wolny od pracy, to również jest to dzień, w którym wolne mają uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także studenci.

W dodatku Dzień Niepodległości w 2022 roku wypada w piątek, dzięki czemu dla wielu osób będzie to początek listopadowego, długiego weekendu.

Czytaj również:

Za wywieszenie takiej flagi przed domem grozi mandat. Pamiętaj o tych zasadach

Co się stało 11 listopada? Dlaczego akurat wtedy obchodzimy Święto Niepodległości

11 listopada. Prognoza pogody na długi weekend nie zachwyca

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy