Powstanie styczniowe z 1863 roku – przyczyny i skutki. Dlaczego powstanie upadło?
Powstanie styczniowe to największe i najdłużej trwające polskie powstanie narodowe, które jednak mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną. Jakie były przyczyny wybuchu powstania styczniowego? Co doprowadziło do jego upadku? Jakie były skutki powstania styczniowego?
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Walki trwały do jesieni 1864 roku. Najdłużej utrzymał się bowiem niewielki oddział ks. Stanisława Brzóski na Podlasiu.
Za symboliczny koniec powstania uznaje się datę 5 sierpnia 1864 roku, gdy na stokach warszawskiej Cytadeli wraz ze współpracownikami stracony został ostatni dyktator powstania styczniowego, Romuald Traugutt. Niektórzy uznają również za koniec powstania datę 11 kwietnia, gdy policja carska ujęła Traugutta.
Czytaj też: Co się stało 11 listopada? Dlaczego akurat wtedy obchodzimy Święto Niepodległości
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Właśnie wtedy ogłoszony został Manifest, wydany przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Manifest - którego autorką była Maria Ilnicka - ogłaszał wybuch powstania, a do walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu wzywał wszystkich mieszkańców przedrozbiorowej Rzeczypospolitej.
Jakie jednak były przyczyny powstania styczniowego? Bezpośrednio przyczyniła się do tego branka do armii rosyjskiej niepodziewanie przeprowadzona w Królestwie Polskim w połowie stycznia 1863 roku. Pobór do armii rosyjskiej przeprowadzano regularnie od upadku powstania listopadowego. Przerwa miała miejsce od zakończenia wojny krymskiej w roku 1856 do 1862 roku.
Brankę w roku 1863 zarządzono, by sparaliżować działalność organizacji spiskowych. Przygotowano nawet listy imienne, obejmujące 12 tysięcy osób, które podejrzewano o przynależność do organizacji patriotycznych. Przyspieszyło to wybuch powstania styczniowego, który był planowany dopiero na wiosnę.
Dlaczego wybuchło powstanie styczniowe? Celem powstania styczniowego była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nowe pokolenie miało nadzieję na odzyskanie niepodległości podsycaną sukcesami Włochów w walce o zjednoczenie kraju. W samym Imperium Rosyjskim również zmieniła się sytuacja - Rosjanie przegrali wojnę krymską, toczoną z Imperium Osmańskim. Nastąpiła tak zwana "Odwilż posewastopolska". Dnia 2 marca 1855 roku zmarł car Mikołaj I Romanow, pogromca powstania listopadowego.