Egzamin ósmoklasisty 2024. Matematyka. Arkusz CKE i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki za uczniami. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut. Poniżej publikujemy arkusz CKE wraz ze wszystkimi rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Sprawdź, jak poszedł ci egzamin. Jedno zadanie jest komentowane w sieci.
Każdego dnia Interia publikuje arkusze CKE egzaminu ósmoklasisty wraz z rozwiązaniami zadań.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Matematyka: Arkusz CKE i odpowiedzi
Poniżej arkusz CKE z egzaminu z matematyki, a także rozwiązania przygotowane przez naszego eksperta:
Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusz CKE i rozwiązania - co było na matematyce?
W kolejnym zadaniu na uczniów czekały równania:
Następnie pojawiły się zadania z figurami geometrycznymi:
Egzamin ósmoklasisty 2024: Matematyka. Zadania otwarte
Uczniowie musieli też rozwiązać zadania otwarte. Te zaczęły się od polecenia dotyczącego puzzli.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Matematyka. Truskawki pana Jana hitem w sieci
Następne zadanie wywołało konsternację wśród uczniów. Jak wskazywali w rozmowie z Interią, było ono trudne. Polecenie szybko odbiło się echem również w sieci, powstały nawet memy.
Poniżej publikujemy rozwiązanie tego kłopotliwego polecenia:
Egzamin ósmoklasisty 2024: Arkusze CKE i rozwiązania w Interii
We wtorek uczniowie napisali egzamin z języka polskiego. Arkusz z języka polskiego wraz z odpowiedziami można znaleźć tutaj.
Drugi egzamin to ten z matematyki. Ósmoklasiści rozpoczęli pisanie testu o godz. 9:00. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 100 minut i zakończyli egzamin o godz. 10:40. W czwartek na uczniów czeka język angielski.
Rozwiązania wszystkich egzaminów każdego dnia publikujemy w Interii. Odpowiedzi autorstwa naszych ekspertów dostępne są codziennie po godz. 13 w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".
Egzamin ósmoklasisty 2024: Matematyka. Jak wygląda?
Na egzamin z matematyki uczeń mógł wnieść jedynie długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem oraz linijkę. Nie można było korzystać z kalkulatora ani urządzeń mobilnych.
Arkusz z matematyki składa się z dwóch części. W pierwszej należy rozwiązać zadania zamknięte, a w drugiej zadania otwarte. Uczeń może za cały egzamin z matematyki uzyskać 25 punktów, w tym 15 punktów za zadania zamknięte i 10 punktów za zadania otwarte.
Według statystyk Centralnej Komisji Egzaminacyjnej matematyka jest najtrudniejszym ze wszystkich trzech egzaminów. Średni wynik z ub. roku wyniósł bowiem 53 proc., podczas gdy średnia z polskiego i angielskiego była identyczna i wynosiła 66 proc.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Kiedy wyniki?
Napisanie egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe. To warunek ukończenia szkoły podstawowej. W przeciwieństwie do matur, egzamin ósmoklasisty nie ma progu zdawalności - nie da się go nie zdać. Nawet w przypadku uzyskania wyniku 0 pkt. uczeń nie będzie zobligowany do powtarzania klasy.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Wtedy też uczniowie otrzymają oficjalne zaświadczenia o wynikach. Będą one miały duży wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
---
Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".
Starszych uczniów zapraszamy z kolei do raportu dotyczącego Matury 2024, gdzie również publikowane będą najważniejsze informacje i opracowane arkusze CKE.
Zobacz więcej: Matura 2024 z Brykiem