Egzamin ósmoklasisty 2024: Kiedy wypada, ile potrwa? Najważniejsze informacje
W 2024 roku główne terminy egzaminów ósmoklasisty wyznaczono na 14, 15 i 16 maja. Część uczniów zmierzy się z nimi znacznie wcześniej, bo już 10 stycznia. Jaki harmonogram egzaminów ósmoklasisty ogłosiła na ten rok Centralna Komisja Egzaminacyjna? Ile czasu mają uczniowie na rozwiązanie każdego z nich? Kiedy poznają swoje wyniki? Wyjaśniamy.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Najważniejsze informacje
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie zmierzyli się z nimi w 2019 roku po reformie edukacji, która usunęła gimnazja, przywracając jednocześnie 8-klasową szkołę podstawową.
W tym roku egzamin ósmoklasisty ostatni raz obejmie wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów:
- języka polskiego;
- matematyki;
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Musi to być jednak język, którego uczy się w ramach obowiązkowych lekcji w swojej szkole.
Według informacji zamieszczonych na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) od 2025 egzamin ósmoklasisty ma obejmować podstawę programową kształcenia ogólnego dla klas I-VIII i znowelizowaną listę lektur. Zakres sprawdzanej wiedzy i umiejętności będzie więc obszerniejszy niż dotychczas.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII.
Egzamin jest obowiązkowy i musi podejść do niego każdy uczeń kończący swoją przygodę z edukacją na poziomie podstawowym. W przeciwieństwie do obowiązkowych matur, egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać - wynik jest określany w punktach, które liczą się później przy rekrutacjach, jednak nie jest określany minimalny wynik, poniżej którego uczeń musiałby powtarzać ostatnią klasę podstawówki.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Terminy ogłoszone przez CKE
Zgodnie z harmonogramem na rok 2024 opublikowanym przez CKE główne terminy egzaminów ósmoklasisty w tym roku przypadają na:
- 14 maja (wtorek) - język polski;
- 15 maja (środa) - matematyka;
- 16 maja (czwartek) - język obcy nowożytny.
Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu np. zwolnieniem lekarskim) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym napiszą go w terminie dodatkowym. Komisja wyznaczyła je na drugi tydzień czerwca 2024:
- 10 czerwca (poniedziałek) - język polski;
- 11 czerwca (wtorek) - matematyka;
- 12 czerwca (środa) - język obcy nowożytny.
Powyższe terminy obowiązują dla zdecydowanej większości tegorocznych absolwentów podstawówek, jednak pewna grupa z egzaminem ósmoklasisty zmierzy się jeszcze w styczniu. Uczniowie szkół dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym, zmierzą się z nimi:
- 10 stycznia (środa) - język polski;
- 11 stycznia (czwartek) - matematyka;
- 12 stycznia (piątek) - język obcy nowożytny.
Dla tych, którzy nie przystąpią do egzaminu w styczniu, terminem dodatkowym będzie termin główny pozostałych uczniów - 14-16 maja 2024.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Ile trwają poszczególne egzaminy?
Poszczególne egzaminy ósmoklasisty są przeprowadzane przez trzy następujące po sobie dni, zawsze w tej samej kolejności, którą widać na powyższym harmonogramie. Każdy z nich różni się nie tylko zakresem sprawdzanej wiedzy, ale również czasem, który uczniowie mają na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu.
- Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut.
- Egzamin z matematyki trwa 100 minut.
- Egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut.
Części zdających przysługuje wydłużony czas trwania egzaminów - kolejno 180, 150 i 135 minut.
Z takiej formy pomocy mogą skorzystać uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się: dysleksją, dysgrafią, dysortografią i dyskalkulią.
Uprawnieni są do niej także m.in. uczniowie: niedowidzący i niewidomi, niedosłyszący i niesłyszący, w spektrum autyzmu (włącznie z zespołem Aspergera), z afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i niepełnosprawnością ruchową spowodowaną dziecięcym porażeniem mózgowym.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w komunikacie dyrektora CKE w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024.
Egzamin ósmoklasisty 2024. Terminy ogłoszenia wyników
Uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i dodatkowym. Uczniowie, którzy egzamin ósmoklasisty napiszą jeszcze w tym miesiącu, swoje rezultaty sprawdzą już 31 stycznia 2024.
Jak zaznacza CKE "wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej".
***
Marzysz o świetnym wyniku? Dobrym sposobem na przygotowanie się do egzaminu jest rozwiązywanie zadań z arkuszy z poprzednich lat.
Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".