Matura 2024 na horyzoncie. Ruszają egzaminy próbne. W środę język polski
Wystartowały grudniowe matury próbne przed egzaminem głównym w 2024 roku. Już o godzinie 9 w wielu szkołach w naszym kraju uczniowie rozpoczęli pracę z arkuszem z języka polskiego. W czwartek powalczą z zadaniami z matematyki, a na koniec zmierzą się z językiem angielskim.
Choć do głównej matury w maju 2024 roku zostało jeszcze kilka miesięcy, to uczniowie już dzisiaj rozpoczną trzydniowy egzaminacyjny maraton. Już o godzinie 9 rozpoczęli rozwiązywać zadania z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin próbny potrwa 240 minut.
W trakcie matury próbnej abiturienci rozwiązywać będą rozmaite zadania, m.in. na podstawie tekstów nieliterackich. Przyjdzie im również stworzyć teksty - w pierwszym arkuszu notatkę syntetyzującą, a w drugim wypowiedź argumentacyjną. W treści liczącej co najmniej 300 wyrazów maturzysta musi uwzględnić co najmniej dwa utwory literackie, w tym jeden z listy lektur obowiązkowych oraz dowolne konteksty.
Matura 2024 na horyzoncie. Maturzyści rozpoczynają egzaminy próbne
Za pierwszy arkusz, na który składają się test język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki, na maturze uzyskać można 25 punktów. Za rozprawkę zdobyć można z kolei 35 punktów.
Ogłaszając terminy matur próbnych, Centralna Komisja Egzaminacyjna podkreślała, że organizacja egzaminów jest dobrowolna a decyzja w tym zakresie należy do dyrektorów szkół.
Większość placówek zdecydowała się na przeprowadzenie testów, bo to szansa zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, by sprawdzić poziom przygotowania i zlokalizować ewentualne braki i mieć szansę, by nad nimi popracować.
Matura 2024. Egzaminy próbne z matematyki i języka angielskiego
Na pierwszy ogień, już w środę o 9 idzie język polski. Kiedy matura próbna z matematyki i języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to język angielski)?
Matura 2024 - harmonogram egzaminów próbnych:
- 7 grudnia 2023 (czwartek), godzina 9 - matematyka na poziomie podstawowym (180 minut)
- 8 grudnia 2023 (piątek), godzina 9 - języki obce nowożytne na poziomie podstawowym - język angielski oraz język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski i język włoski (120 minut).
Zaraz po tym, jak zakończy się matura z języka polskiego, na stronie Interii zostaną opublikowane arkusze CKE wraz z zadaniami.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!