Reklama

Zmiana czasu 2022. Nie zapomnij przestawić zegarka. To już niedługo

Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy 30 października z godziny 3 na 2 w nocy. Dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu, musimy się jednak liczyć również z tym, że wcześniej zacznie się ściemniać.

Jak co roku w ostatni weekend października w całej Unii Europejskiej przypada zmiana czasu z letniego na zimowy. Jest to druga zmiana czasu w roku - pierwsza ma miejsce w ostatnią niedzielę marca, gdy przestawiamy się na czas letni. Obecnie taki system obowiązuje w ponad 70 krajach na całym świecie.

Zmiana czasu 2022. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Pierwsza zmiana czasu miała miejsce w Niemczech w okresie międzywojennym. Jej celem było maksymalne wykorzystanie światła dziennego, a tym samym oszczędność prądu w czasie kryzysu energetycznego. Miała ona zmniejszyć zużycie energii przede wszystkim w fabrykach i zakładach przemysłowych. Z roku na rok coraz więcej państw decydowało się na wprowadzenie takiego systemu, upatrując w nim sporej oszczędności.

Reklama

W Polsce pierwsza zmiana czasu odbyła się w 1919 r., wówczas była jednak jednorazowa. Na stałe wprowadzono ją znacznie później - w 1977 r. - od tego czasu funkcjonuje nieprzerwanie. Oznacza to, że regularnie, dwa razy do roku przestawiamy zegarki już od 45 lat. 

Na którą godzinę przypada zmiana czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze przypada na ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to 30 października. Zegarki należy przestawić z godziny 3 na 2 w nocy. 

Większość nowoczesnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony, smartwatche, laptopy, tablety czy zegarki w samochodach została zaprogramowana tak, by aktualizowała się automatycznie, nie wymaga więc ręcznego przestawiania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku komunikacji miejskiej, PKP czy terminali lotniczych - skorygowanie harmonogramu wszystkich tych środków transportu wymaga sporych nakładów pieniędzy. 

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu?

Ten oraz wiele innych argumentów dały początek dyskusji na temat zasadności zmiany czasu współcześnie. Okazuje się, że niemal 80 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że zmiana czasu jest zbędna, wprowadza niepotrzebny chaos i negatywnie wpływa na samopoczucie. 

W Unii Europejskiej mówi się o wycofaniu zmiany czasu przynajmniej od 2019 r. Brak konkretnych działań spowodował jednak, że mimo zapowiedzi, zwyczaj ten nie został zniesiony. Kilka lat temu mówiło się, że ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2022 r. Wiemy już, że nie jest to prawdą.

Komisja Europejska rekomenduje pozostanie przy obecnym stanie rzeczy wszystkim krajom członkowskim przynajmniej do 2026 r. Zgodę na to potwierdziło już Ministerstwo Rozwoju i Cyfryzacji. 

Jeśli więc zmiana czasu zostanie zniesiona, nastąpi to nie wcześniej, niż w 2027 r.

Czytaj również:

Koniec ze zmianą czasu? Znamy decyzję

Czy zmiana czasu jest na całym świecie? To nie tylko polski problem

Zmiana czasu negatywnie wpływa na kobiety. Skarżą się na ból głowy i rozdrażnienie

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy