Nowe przepisy dotyczą płatności. Czy Polacy pożegnają się z gotówką?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
94
Udostępnij

Nowelizacja ustawy podatkowej podpisana przez prezydenta uchyla planowane ograniczenia dotyczące płatności gotówkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, planowane ograniczenia płatności gotówkowych, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, nie zostaną wdrożone. Ile można zapłacić w gotówce? Jaki jest limit? Sprawdzamy.

Bez zmian w płatnościach gotówkowych od nowego roku. Jaki jest limit?
Bez zmian w płatnościach gotówkowych od nowego roku. Jaki jest limit?ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Prezydent Andrzej Duda podpisał 16 czerwca 2023 r. nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wykreśla przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu dotyczące ograniczeń wysokości płatności w gotówce.

Polacy na razie nie pożegnają się z gotówką

Dotychczasowe przepisy Polskiego Ładu zakładały, że od nowego roku płatności gotówkowe byłyby dozwolone wtedy, gdy wartość jednorazowej transakcji nie przekraczałaby 8 tysięcy złotych, niezależnie od liczby tych płatności.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja usuwa ten zapis, co oznacza, że przewidziane ograniczenia nie wejdą w życie. Zamiast tego, wciąż obowiązywać będzie obecny limit, który wynosi 15 tysięcy złotych.

Druga ze zlikwidowanych zmian zakładała, że konsumenci w Polsce będą zobligowani do dokonywania płatności bezgotówkowo, jeśli wartość transakcji przekroczy 20 tysięcy złotych, niezależnie od liczby płatności. Dzięki nowelizacji podpisanej przez Andrzeja Dudę to ograniczenie także zostaje wyeliminowane i nie będzie obowiązywać.

Limit gotówki skomplikuje życie mikroprzedsiębiorców

W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono, że wprowadzenie omawianych regulacji może skomplikować niektóre rodzaje transakcji, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców, małych firm, rzemieślników oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

To dlatego Sejm ostatecznie zdecydował o rezygnacji z planowanego wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie. W trakcie debat podkreślano, że brak możliwości dokonywania płatności gotówką od obniżonego pułapu może zmusić strony do skorzystania z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu przypadkach skutkować zaniechaniem transakcji. W związku z tym mogą pojawić się utrudnienia, a co za tym idzie ograniczenia w drobnym handlu.

W wyniku tego podpisana przez prezydenta ustawa uchyla art. 22 pkt 1 wspomnianej wcześniej ustawy z dnia 29 października 2021 r. o:

  • zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • zmienia ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • i niektóre inne ustawy.

Uchylony został również nakaz ograniczeń w obrocie gotówkowym w odniesieniu do konsumentów. Ponieważ tego typu regulacje mogłyby wprowadzić dodatkowe obciążenia dla osób fizycznych, wymuszając zakładanie rachunków bankowych lub zawieranie umów o kartę płatniczą, co skutkowałoby generowaniem dodatkowych kosztów transakcyjnych.

Odejście od gotówki zbyt dotkliwe dla obywateli

Ograniczenie płatności gotówką zadowoliłoby służby skarbowe, bo pozwoliłoby na zwiększenie kontroli nad firmami, szczególnie pod kątem odprowadzanych podatków.

Posłowie zgodzili się jednak, że negatywne skutki dla większej grupy obywateli związane z taką zmianą przepisów są bardziej istotne.

Klaudia Katarzyńska

Czytaj więcej:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Przejdź na