Kosmiczne okulary. Ich cena powala

Oprac.: Mateusz Kucharczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
153
Udostępnij

Około miliona lat temu wyjątkowy meteoryt uderzył w Ziemię. Odkryto go dopiero w 1906 roku w Szwecji. Teraz można wejść w posiadanie jego fragmentu pod postacią okularów. Jednak cena zwala z nóg i nie każdego będzie na nie stać.

Okulary wykonane z meteorytu warte są 4,5 tys. dolarów
Okulary wykonane z meteorytu warte są 4,5 tys. dolarówfB/Anne Vanaken123RF/PICSEL

Za projekt niezwykłych okularów odpowiedzialna jest 34-letnia Anne Vanaken z Belgii - informuje portal The Brussels Times. Autorem zlecenia jest projektant Jochen Leën.

- Okulary są lekkie podczas noszenia. Produkcja odbyła się w Szwecji - podkreśla autorka "kosmicznych okularów". Składają się one również z wysokiej jakości diamentów. - Zastosowałem je, ponieważ diamenty są ulubionym elementem Jochena Leëna. Oprawka składa się z cienkiego kawałka meteorytu o grubości 0,4 mm i zachowała oryginalny kolor - mówi Anne Vanaken.

34-latka pracowała nad niezwykłym przedmiotem przez prawie pięć lat. - W ciągu dwóch miesięcy zaprezentuję nowe dzieło, które będzie jeszcze lepsze - zapewnia.

Belgia. Okulary z meteorytu muonionalusta

Luksusowe okulary z Belgii wykonano z meteorytu Muonionalusta. Będą pierwszymi takimi na świecie. Ich cena wprost zwala z nóg. Za jedną parę trzeba zapłacić - bagatela - 4,5 tys. euro.  

Przedmiot wykonano z jednego z najstarszych znanych na świecie meteorytów - jego wiek szacuje się na 4,56 mld lat. Fragment ciała niebieskiego należący do oktaedrytów rozbił się na terenach obecnej Skandynawii około miliona lat temu.

Kamień zakopany był głęboko w warstwach polodowcowej moreny i przetrzymał cztery epoki lodowcowe. Pierwsze jego odłamki odnalezione zostały w pobliżu miejscowości Kitkiöjärvi, kolejne na terenie gminy Pajala, około 140 km na północ od Koła Podbiegunowego. Jego nazwa - Muonionalusta powstała zaś w 1910 r. od nazwy rzeki - Muonio, przepływającej w pobliżu miejsca odnalezienia pierwszych odłamków.

Muonionalusta to łącznie kilkaset kilogramów małych fragmentów niezwykłych kamieni. Jako jeden z nielicznych meteorytów na świecie, i jedyny wśród żelaznych, zawiera naturalny stiszofit, który powstał w czasie zderzenia z atmosferą. Muonionalusta rozpoznacie po charakterystycznym dla niego wzorze widocznym na przekroju poprzecznym. Nazywa się to figurami Widmanstättena (zwane również strukturami Thomsona).

Źródło: "The Brussels Times"

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sawicki o wyborach prezydium Sejmu: PiS chciało być męczennikiem
      Sawicki o wyborach prezydium Sejmu: PiS chciało być męczennikiemPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      72
      Super
      relevant
      32
      Hahaha
      haha
      32
      Szok
      shock
      6
      Smutny
      sad
      3
      Zły
      angry
      8
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      153
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na