Reklama

Dzień Babci i Dziadka 2022. O tym koniecznie musisz pamiętać!

Dzień Babci oraz Dzień Dziadka to święta rodzinne, które na stałe zadomowiły się w naszym kraju. Poświęcamy im dwa osobne dni, ale tradycje i zwyczaje z nimi związane są bardzo podobne. Jak powinno wyglądać celebrowanie Dnia Babci i Dziadka 21 oraz 22 stycznia?

Skąd się wziął Dzień Babci oraz Dzień Dziadka w Polsce? Może nam się wydawać, że oba te święta są wpisane w nasz kalendarz od dawna, jednak nie jest to prawda.

Dzień Babci i Dziadka w Polsce. Od kiedy?

W Polsce pierwszy raz o Dniu Babci usłyszano dopiero w 1964 roku, dzięki pomysłowi przedstawionemu w czasopiśmie "Kobieta i Życie". To tam ustalono, że Dzień Babci będzie obchodzony 21 stycznia.

Pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem przez odbiorców gazety, dlatego bardzo szybko otrzymał rozgłos. Już w rok po przedstawieniu idei Dnia Babci "Kurier Poznański" wprowadził to święto w życie, popularyzując je na większą skalę.

Reklama

Sytuacja z Dniem Dziadka była nieco inna. Samo święto najprawdopodobniej dotarło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Już w latach siedemdziesiątych w Telewizji Polskiej pojawił się konkurs, który miał na celu wybranie najodpowiedniejszego dnia na poświęcenie uwagi dziadkom. Pierwsza propozycja sugerowała obchodzenie Dnia Dziadka w maju, aczkolwiek szybko postanowiono, że 22 stycznia, zaraz po Dniu Babci, będzie najlepszym rozwiązaniem. Celebrowanie Dnia Dziadka rozpoczęło się w kolejnej dekadzie. Święto oficjalnie funkcjonuje w naszym kraju od 1981 roku.

Historia Dnia Babci i Dziadka na świecie


Nie w każdym kraju istnieją takie same święta i obchodzi się je w ten sam sposób — dotyczy to też m. in. Dnia Babci oraz Dnia Dziadka. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Hiszpanii i Brazylii święta te są połączone w jedno, Święto Dziadków. Francja i Wielka Brytania natomiast, tak samo jak Polska, posiadają dwa odrębne święta. W obu tych krajach świętowanie Dnia Dziadka nie ma konkretnej daty w kalendarzu. Francuzi obchodzą je w pierwszą niedzielę marca, natomiast Brytyjczycy w pierwszą niedzielę października.

Inaczej sprawa się ma w przypadku Japończyków. U nich nie ma Dnia Dziadków, a istnieje święto zwane Dniem Szacunku dla Starszych. Na początku (od 1966 roku) święto to celebrowane było 15 września. Zmiana nastąpiła w roku 2003, kiedy to ustalono nowy termin dziękowania starszym za ich opiekę. Od tego czasu Dzień Szacunku dla Starszych obchodzony jest w trzeci poniedziałek września.

Zwyczaje i tradycje na Dzień Babci i Dziadka

Najważniejszym aspektem w tych dwóch dniach jest poświęcenie jak największej uwagi dziadkom. Najmłodsi przygotowują występy w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Są również apele i przedstawienia, na które zaprasza się swoich dziadków tak, by mogli docenić starania swoich wnucząt. Jest to również dobra okazja na obdarowanie swoich dziadków prezentami.

Najpopularniejszą ich formą są laurki. Często przy pomocy rodziców dzieci chcą stworzyć jak najpiękniejsze i unikalne kartki, którymi obdarują starszych, dziękując im za to, że po prostu są. Jak zrobić taką laurkę? Wystarczy trochę pomysłowości - mogą to być rysunki z wizerunkiem dziadków, wycinanka, sklejka z papieru czy kolaż ze zdjęciami.

Obdarowanie prezentami dziadków i spędzenie z nimi czasu to najważniejsza z tradycji na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dlatego też pomysły na prezent zależą tylko i wyłącznie od wnucząt. Prócz laurki można zrobić również np. ręcznie dekorowane kubki, ramki bądź albumy ze zdjęciami. Jeśli ktoś ma lekkie pióro, powinien zastanowić się nad stworzeniem wiersza dla babci i dziadka.

Jeśli nie ma się pomysłu na samodzielne stworzenie prezentu, można kupić je w sklepach, tworzących specjalne wystawki z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka.

Dzień Babci i Dziadka. Jak wspólnie spędzić czas?

Najważniejsze są w tym okresie najszczersze życzenia, uczucia i wspólnie spędzony czas. Sam pomysł na spędzenie tych dwóch dni razem również może być wystarczającą nagrodą dla dziadków za ich starania. Można wybrać się na wspólny spacer, zabrać dziadków do kina czy teatru, albo po prostu posiedzieć z nimi w domu, popijając kawę, rozmawiając o życiu i oglądając coś w telewizji lub przeglądając stare albumy.

Pamiętajmy jednak, że wciąż żyjemy w dobie pandemii i obostrzeń, dlatego też należy zadbać najpierw o zdrowie swoje oraz naszych najbliższych. Jeśli nie czujemy się w pełni sił, przenieśmy celebrowanie Dnia Babci i Dziadka w sferę wirtualną. Chociaż spotkanie przez Internet na komunikatorze wideo nie jest tym samym co kontakt fizyczny, dziadkowie z pewnością docenią sam gest i pamięć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy