Reklama

Reklama

Dni wolne od pracy: Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2022 roku?

Ile dni wolnych od pracy będzie w 2022 roku? Jak zaplanować urlop tak, aby mieć jak najwięcej dni wolnych na odpoczynek? Okazuje się, że w roku kalendarzowym może być naprawdę sporo długich weekendów, jeśli tylko dobrze rozplanujemy swoje dni wolne. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Wraz z początkiem 2022 roku, Polacy zaczynają zastanawiać się, jak zaplanować urlop w nowym roku kalendarzowym. Niezależnie od tego, ile go mamy, dobrze jest wziąć wolne dni tak, aby móc cieszyć się w pełni długimi weekendami

Kiedy najlepiej wziąć wolne w 2022 roku, aby w połączeniu z dniami ustawowo wolnymi od pracy oraz weekendami uzyskać jak najdłuższy urlop i móc wyjechać na kilka dni odpoczynku np. poza miasto?

Oto, jak rozkładają się dni wolne od pracy w każdym miesiącu 2022 roku. Kiedy wziąć urlop?

Reklama

Dni ustawowo wolne od pracy 2022. Ile ich jest?

Jeśli masz umowę o pracę i zastanawiasz się, na ile dni ustawowo wolnych od pracy można liczyć w 2022 roku, odpowiedź brzmi: 13. 

To całkiem sporo. Nie należy się jednak tym za bardzo ekscytować, ponieważ część dni wolnych od pracy 2022 wypada w weekend. 

Wiadomo, że za święta, które wypadną w sobotę, pracodawca odda nam dzień wolny w innym terminie. Nie dotyczy to jednak niedziel, ponieważ, w odróżnieniu od sobotnich dni wolnych od pracy, nie zmniejszają one wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Taki stan rzeczy wynika z artykułu 130 § 2 kodeksu pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy 2022. Czy są płatne?

Tak, dni ustawowo wolne od pracy są płatne, ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnienia nam płatnych dni wolnych w święta narodowe.

Czytaj też: Jak będzie smakował 2022 rok? Zapowiedź kulinarnych trendów

Dni wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop w 2022?

Ponieważ mamy do dyspozycji urlop, który musimy rozplanować na początku 2022 roku, najlepiej zrobić to mądrze. Najkorzystniej wykorzystać wolne dni pomiędzy świętami w tygodniu i weekendami, aby móc cieszyć się dłuższym czasem wolnym od pracy.

Dni wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop w 2022 roku: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC

Sobota 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, za który przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy do odebrania, a czwartek 6 stycznia jest świętem Trzech Króli. Oznacza to, że jeśli odbierze się wolne w piątek 7 stycznia, będzie można cieszyć się długim weekendem. 

W lutym ani w marcu nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, jednak warto wykorzystać urlop w walentynki 14 lutego, które są poniedziałkiem, aby tak zagwarantować sobie długi weekend.

Dni wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop w 2022 roku: KWIECIEŃ, MAJ, CZERWIEC

W kwietniu czeka nas trzydniowy długi weekend z uwagi na święta Wielkiej Nocy. Wielkanoc wypada 17 i 18 kwietnia (w niedzielę i poniedziałek).

Jeśli chodzi zaś o majówkę, najlepiej jest wziąć wolne w poniedziałek 2 maja, aby móc cieszyć się długim czterodniowym weekendem, ponieważ Święto Pracy wypada w niedzielę, a Święto Konstytucji we wtorek 3 maja.

W czerwcu również może czekać nas czterodniowy wolny długi weekend, jeśli weźmie się wolny piątek 17 czerwca, ponieważ Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca.

Dni wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop w 2022 roku: LIPIEC, SIERPIEŃ, WRZESIEŃ

W lipcu ani we wrześniu nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, ale za to w sierpniu można liczyć na trzydniowy długi weekend, ponieważ dzień wolny od pracy, czyli święto Wojska Polskiego wypada w tym miesiącu 15 sierpnia w poniedziałek. 

Dni wolne od pracy. Kiedy wziąć urlop w 2022 roku: PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ

W październiku nie ma dni ustawowo wolnych od pracy, ale w listopadzie będzie to wtorek 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych. Warto zatem poprosić pracodawcę o urlop w poniedziałek 31 października, aby móc liczyć na kolejny długi weekend. Następny dzień wolny od pracy to piątek 11 listopada. Za sprawą Narodowego Święta Niepodległości możemy liczyć na trzy dni wolnego. 

Jeśli zaś chodzi o grudzień, drugi dzień świąt będzie w 2022 roku poniedziałkiem, co daje nam ostatni trzydniowy długi weekend.

Czytaj również:

Dni wolne od pracy: Ile dni wolnych od pracy w 2022

Dni wolne od pracy: Czy 6 i 7 stycznia są dniami wolnymi od pracy?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL