Będą "Wiejskie Potańcówki". Ile pieniędzy można dostać?
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program "Potańcówki Wiejskie", który ma na celu wsparcie inicjatyw krzewiących lokalne tradycje, przede wszystkim muzyczne i taneczne. W budżecie do podziału czeka 500 tys. złotych. Zgłosić można się było do 16 czerwca. Do końca lipca zostanie ogłoszona lista beneficjentów. Kto mógł ubiegać się o dofinansowanie na organizację wiejskiej potańcówki? Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania? Kiedy będą ogłoszone wyniki?

Spis treści:
Kto może się zgłosić?
Program "Potańcówki Wiejskie" skierowany jest do podmiotów związanych z kulturą ludową i regionami wiejskimi. Środki przeznaczone na wydarzenia promujące rodzimą tradycję zostaną przyznane na podstawie wniosków złożonych do 16 czerwca. O dofinansowanie na organizację takiej imprezy mogły wystąpić:
- Koła Gospodyń Wiejskich;
- Ochotnicze Straże Pożarne;
- inne organizacje pozarządowe;
- samorządowe instytucje kultury.
Na program przeznaczono pół miliona złotych. Zgodnie z regulaminem będzie je trzeba wykorzystać w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2023 r.
Ile można dostać pieniędzy?
Maksymalna kwota dofinansowania z programu "Potańcówki Wiejskie" to 10 tys. złotych. Sumy przyznawane poszczególnym instytucjom i organizacjom będą uzależnione od treści złożonego wniosku oraz dołączonego preliminarza kosztów, czyli wstępnego wykazu wydatków związanych z planowaną imprezą.

Cały wniosek o dotację miał trzy strony. Oprócz danych organizacji i numeru konta do przelewu należało w nim umieścić szczegółowy opis wydarzenia. W oddzielnej rubryce trzeba też było wyszczególnić, w jaki sposób realizacja przedsięwzięcia nawiązuje do miejscowej tradycji.
Na co powinny być wydane pieniądze z dotacji?
Dotacje z programu "Potańcówki Wiejskie" powinny być - zgodnie z regulaminem - przeznaczone na organizację wydarzeń, które zachowują tradycyjny charakter i promują lokalną kulturę.
Według tych ustaleń powinny to być inicjatywy, których "fundamentem jest kultura ludowa w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne."
Oto kilka przykładów kosztów kwalifikowanych, czyli takich, które można pokryć ze środków, które przyzna Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi:
- wynagrodzenie wykonawców repertuaru tradycyjnej muzyki wiejskiej;
- wydatki związane z reklamą wydarzenia;
- koszt wynajmu obiektu do przeprowadzenia wydarzenia;
- organizacja warsztatów i prezentacji związanych z kulturą ludową;
- dekoracja i aranżacja miejsca, gdzie odbędzie się potańcówka;
- dokumentacja wydarzenia, w praktyce wynajęcie fotografa/kamerzysty.
Pełną listę dopuszczalnych w ramach programu wydatków oraz warunki, jakie muszą spełniać oraz pomysły, które nie zostały wyszczególnione wyszczególnia załącznik dołączony do regulaminu.
Do kiedy jest czas na złożenie wniosków?
Aby skorzystać z programu "Potańcówki Wiejskie" i ubiegać się o dofinansowanie, należało złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Nabór wniosków trwał do 16 czerwca.
Wnioski można było składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą generatora wniosków Witkac.
Teraz przesłane dokumenty będzie analizowała komisja wyznaczona przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Zasady oceny są jawne, a dotacje zostaną przekazane instytucjom, których projekty zdobędą najwięcej punktów.

Decyzje dotyczące przyznania grantów mają zostać ogłoszone przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi do końca lipca.
Czytaj także:
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zobacz też: