Moja Woda 2023. Kiedy rusza nabór wniosków? Co można sfinansować?
Znamy termin składania wniosków do tegorocznej edycji programu "Moja Woda" 2023. Przypomnijmy, że w zeszłym roku nabór nie wystartował. W tym roku ma być inaczej, niewykluczone jest także zwiększenie budżetu przeznaczonego na dotacje. To niejedyny program, z którego można dostać dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę. Kiedy ruszają zapisy do "Mojej Wody"? Czy można łączyć dotacje rządowe i lokalne?
Rządowy program rozpisany na lata 2020-2024 zakłada ochronę zasobów wody przez promowanie rozwiązań tzw. małej retencji - przede wszystkim zbiorników na wodę opadową i roztopową.
"Moja Woda" to dofinansowanie, które pozwoli pokryć część wydatków związanych z zakupem, montażem, instalacją i uruchomieniem:
- zbiornika na deszczówkę o pojemności min. 2 m3;
- instalacji rozsączającej;
- przewodów odprowadzających wodę z rynien do zbiornika;
- elementów do nawadniania lub innego wykorzystania gromadzonej deszczówki;
- elementów pozwalających na zagospodarowanie opadów na terenie działki (np. oczek wodnych).
W ramach pieniędzy z "Mojej Wody" nie możemy jednak wymienić rynien na budynku. We własnym zakresie trzeba też opłacić przygotowanie ewentualnej dokumentacji projektu i prac budowlanych.
Jak poinformowała pani Ewelina Steczkowska, rzecznik NFOŚiGW:
O dofinansowanie będą mogły starać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. W programie można wziąć udział tylko raz - beneficjenci poprzednich edycji nie mogą uzyskać kolejnej dopłaty.
Zobacz więcej: Trwa nowa edycja programu "Mój Prąd". Do wzięcia duże pieniądze
Na ten moment nie są znane dokładne kwoty, o jakie będzie można się starać. W poprzednich edycjach było to maksymalnie 5000 zł, ale nie więcej niż 80 proc. wartości całej inwestycji. Minimalny koszt całego przedsięwzięcia nie mógł być mniejszy niż 2000 zł.
Wnioski będzie można składać elektronicznie od czwartego kwartału 2023 roku - za pośrednictwem Portali Beneficjenta (oddzielne dla każdego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dostępne na ich witrynach) lub osobiście we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale WFOŚiGW.
Oprócz programu "Moja Woda", dotacje do zbiorników na wody opadowe oferuje też wiele samorządów. Ogłoszeń o aktualnych naborach najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów lub osobiście w punktach informacyjnych w ich siedzibach. W wielu miastach funkcjonuje on pod wspólną nazwą "Złap Deszcz". Z kolei np. w stolicy jest to inicjatywa "Warszawa chwyta wodę".
Zobacz więcej: W Polsce dużo taniej niż w Wielkiej Brytanii? "Stek bzdur"
Udział w programach samorządowych nie wyklucza dotacji w ramach "Mojej Wody". Wykluczone jest tylko pobranie łącznej kwoty przekraczającej 100 proc. wartości inwestycji. Nie można też dostać z dwóch źródeł dofinansowania dwa razy na ten sam element instalacji do zbierania deszczówki.
Czytaj także:
Jak oszczędzać wodę? Ekspertka zdradza sekrety na ograniczenie zużycia
Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?
Fotowoltaika na dachu bloku albo na balkonie. Czy to się opłaca?
Zobacz również: