Zwinne i szybkie. Szwedzka dostawa znaczącą pomocą dla Ukrainy

Artur Pokorski

Oprac.: Artur Pokorski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
294
Udostępnij

Sztokholm przekaże Kijowowi łodzie desantowo-szturmowe. Według szwedzkich wojskowych pomogą one w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego.

Szwecja a Ukraina. Specjalne łodzie w pakiecie pomocowym
Szwecja a Ukraina. Specjalne łodzie w pakiecie pomocowymDan Hansson / TT NYHETSBYRÅN / TT News Agency via AFPAFP

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie 10. łodzi Stridsbat 90 oraz 20 mniejszych łodzi w ramach największego do tej pory, 15-tego z kolei, pakietu pomocy dla Ukrainy.

Możliwości wykorzystania tego sprzętu zaprezentowano na terenie bazy szwedzkiej marynarki wojennej w Berga w Archipelagu Sztokholmskim.

Szwecja a Ukraina. Łodzie Stridsbat 90 w pakiecie pomocowym

W obecności premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, ministra obrony Pala Jonsona oraz minister finansów Elisabeth Svantesson, a także mediów, szwedzkie wojsko odegrało scenkę imitującą możliwą wymianę ognia między Rosją a Ukrainą.

Pokazano, jak łodzie Stridsbat 90 zwinnie poruszają się po płytkich wodach oraz łatwo dobijają do brzegu, ułatwiając żołnierzom desant. Jednostki mogą być wyposażone w karabiny maszynowe lub granatniki.

Według ministra obrony Szwecji przekazanie zaawansowanego sprzętu wojskowego wymaga szkoleń ukraińskich żołnierzy, które odbywać się będą zarówno na szwedzkim terytorium, jak i w innych sojuszniczych krajach.

Szwecja pomaga Ukrainie. Pakiet za 7 mld koron

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Berga szwedzkie siły zbrojne przeszkolą łącznie 18,2 tys. Ukraińców, w tym oficerów wysokie szczebla. "Ma to im pomóc w dowodzeniu armią i zwycięstwie" - podkreślił Jonson.

W ramach 15-tego pakietu darowizny o wartości 7,1 mld koron (682 mln dolarów - red.) ukraińskie wojsko otrzyma również miny morskie i torpedy. Ponadto do Ukrainy ze Szwecji wysłana zostanie broń artyleryjska, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe z amunicją, granatniki przeciwpancerne oraz granaty.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Monika Pawłowska zastąpiła w Sejmie Mariusza Kamińskiego
      "Wydarzenia": Monika Pawłowska zastąpiła w Sejmie Mariusza KamińskiegoPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na