Reklama

Reklama

Xi Jinping pozostał na stanowisku. To zerwanie z tradycją

Xi Jinping ponownie został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin oraz naczelnym dowódcą chińskiej armii. Skład ścisłego kierownictwa KPCh zaprezentowano w niedzielę. Eksperci twierdzą, że chiński przywódca otoczył się swoimi lojalnymi stronnikami.

Przywódca ChRL Xi Jinping zerwał z tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) po zakończonym w Pekinie XX zjeździe partii. 

W ostatnich dekadach w chińskiej partii panowała niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi, który ma 69 lat, pozostał jednak w KC.

Xi Jinping pozostał też przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i naczelnym dowódcą chińskiej armii. 

Członkowie komitetu lojalnymi stronnikami

Za Xi na scenę w Wielkiej Hali Ludowej weszło pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego - najważniejszego organu decyzyjnego w partii i de facto w całym kraju.

Reklama

Oprócz Xi, członkami komitetu w kolejności rangi są: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów sekretarz generalny Xi Jinping otoczył się tam swoimi lojalnymi stronnikami.

Wśród 24 najważniejszych dygnitarzy partii nie ma ani jednej kobiety 

Na ogłoszonej także w niedzielę liście członków 24-osobowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nie ma ani jednej kobiety, po raz pierwszy od 25 lat - zwracają uwagę komentatorzy.

W najwyższym organie kierowniczym partii, obecnie siedmioosobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego zawsze zasiadali sami mężczyźni. Jednak w Biurze Politycznym, które ma teraz 24 członków, dotychczas obecna była jedna kobieta, wicepremier Sun Chunlan.

Zakończył się XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin

W Pekinie zakończył się XX zjazd rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh), który zdaniem ekspertów dodatkowo umocni władzę przywódcy kraju Xi Jinpinga. Media zwracają uwagę, że z sali siłą wyprowadzono byłego prezydenta Hu Jintao. 

Około 2,3 tys. delegatów KPCh z całego kraju obradowało za zamkniętymi drzwiami od 16 października. Zatwierdzono nowy skład Komitetu Centralnego i Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny oraz zmiany w statucie KPCh, które dodatkowo umacniają pozycję Xi jako "rdzenia Komitetu Centralnego".

W następnej kolejności nowy Komitet Centralny zatwierdzi skład swojego Biura Politycznego i jego Stałego Komitetu - najwyższego organu decyzyjnego w chińskiej partii i de facto w całym kraju. 

Najważniejsze decyzje zapadły najpewniej już przed zjazdem, na nieformalnych spotkaniach partyjnej elity. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy