Reklama

Reklama

Wypadek w Chorwacji. Przylot poszkodowanych zaplanowano na środę

Jak informuje wiceszef MSZ Marcin Przydacz, poszkodowani w wypadku autokaru w Chorwacji mają wrócić do Polski w środę. Po przylocie do Warszawy niektórzy pacjenci zostaną w stolicy, inni zostaną przetransportowani do Poznania i Krakowa. Poruszony tragedią polskich pielgrzymów chorwacki kardynał skierował kondolencje do abpa Stanisława Gądeckiego.

 

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz przypomniał, że na środę planowany jest powrót 13 osób poszkodowanych w wypadku w Chorwacji.

"Transport medyczny nastąpi jednym samolotem typu C-130 Casa. Planowany przylot do Warszawy po południu. W Warszawie pozostanie kilku pacjentów. Kolejni zostaną przetransportowani środkiem lotniczym odpowiednio do Poznania, a później także do Krakowa. Ostateczna decyzja, ilu poszkodowanych jutro wyleci, będzie uzależniona od stanu zdrowia i nastąpi po porannej odprawie z chorwackimi lekarzami" - przekazał wiceszef MSZ.

Reklama

Przylot pacjentów do Polski

Przydacz podkreślił, że w skład ośmioosobowego zespołu medycznego, który poleci do Zagrzebia wejdą: przedstawiciele wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa, członkowie Zespołu Pomocy-Humanitarno Medycznej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

"Po przylocie do Polski wszyscy poszkodowani zostaną przetransportowani do szpitali, w których będą mogli w najlepszy, z punktu widzenia medycznego, sposób kontynuować leczenie" - zaznaczył Przydacz.

Minister dodał, że według posiadanych przez niego informacji, na chwilę obecną stan wszystkich osób, które doznały obrażenia w wypadku, jest stabilny.

Wypadek autokaru w Chorwacji

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

W szpitalach w Chorwacji cały czas jest 28 pacjentów. Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.

Chorwacki kardynał Josip Bozanić złożył kondolencje abp. Gądeckiemu

 

W przesłanym w niedzielę piśmie chorwacki kardynał złożył kondolencje "polskiemu Kościołowi i rodzinom ofiar tragedii". 

"Modlimy się za tragicznie zmarłych, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego i modlimy się o błogosławieństwa siły i pokoju dla pogrążonych w żałobie i tych, którzy uczestniczyli w wypadku" - napisał kardynał Bozanić.

Reklama

Reklama

Reklama