Reklama

Włochy: Mafijny boss ukrywał się w pizzerii. Pracował jako szef kuchni

Włoska policja aresztowała mafijnego bossa. 63-letni Edgardo Greco umykał organom ścigania przez kilkanaście lat. Został zatrzymany we Francji, gdzie pod pseudonimem Paolo Dimitrio pracował jako szef kuchni we włoskiej restauracji.

Stacja CNN zauważa, że to kolejny sukces włoskich służb. W połowie stycznia doszło do sensacyjnego aresztowania bossa sycylijskiej mafii Cosa Nostra Matteo Messiny Denaro, którego zatrzymano w klinice zdrowia w Palermo na Sycylii.

Edgardo Greco pracował jako szef kuchni

Greco, powiązany z kalabryjską organizacją przestępczą ’Ndrànghetą, został skazany w 1991 roku za podwójne zabójstwo braci Stefano i Giuseppe Bartolomeo. Gangster miał zabić ich żelaznymi prętami, a następnie rozpuścić ciała w kwasie. Od czasu skazania unikał włoskich organów ścigania. 

Reklama

Nicola Gratteri, który prowadził śledztwo w Catanzaro w Kalabrii, nazwał Greco "niebezpiecznym zbiegiem" i przypomniał, że gangster został również skazany za usiłowanie zabójstwa kilku funkcjonariuszy więziennych. Tym samym zyskał przydomek "więziennego zabójcy".

Gratteri wpadł na trop Greco po tym, jak ten pojawił się w artykule we francuskiej gazecie "Le Progres", który restauracja opublikowała na Facebooku. Jego tytuł brzmiał: "Mały zakątek Włoch właśnie zamieszkał przy 19 rue Pointe-Cadet". W treści można było przeczytać: "Tutaj Paolo Dimitrio postanowił spełnić swoje marzenie: stworzyć wyszukaną włoską kuchnię, używając tylko świeżych i domowych składników". 

"Zgubiła go pasja do gotowania"

Policja w Kalabrii przekazała, że "niebezpieczny zbieg" również regularnie publikował posty w mediach społecznościowych pod fałszywym nazwiskiem. 

- Jego pasja do gotowania była jedną z elementów, które go zdradziły - powiedział funkcjonariusz włoskiej policji Agatino Saverio Spoto.

Dziennikarz i pisarz Roberto Saviano, który od czasu opublikowania swojej książki "Gomora" w 2006 roku żyje pod ochroną policji, powiedział CNN, że szefowie mafii często pragną uwagi. - To typowe. Na przykład El Chapo chciał spotkać się z Seanem Pennem, gdy ten chciał zrobić o nim film, albo Al Capone, który chciał wystąpić na planie "Człowieka z blizną" - powiedział Saviano.

Służby na tropie mafijnych bossów

Włoska policja poinformowała, że wciąż ukrywa się czterech mafiosów, a kilku pomniejszych ucieka. Pasquale Bonavota, lat 48, ucieka od 2018 roku. Mężczyzna został skazany za przestępstwa mafijne związane z kalabryjską ’Ndrànghetą. Giovanni Motisi, lat 64, członek sycylijskiej Cosa Nostra, ucieka od 1998 roku, kiedy to został skazany za morderstwo i związek z mafią. Renato Cinquegranella z neapolitańskiej Camorry, lat 73, ucieka od 2002 po wyroku za morderstwo, posiadanie broni i wymuszenia. Z kolei 75-letni Attilio Cubeddu, ucieka od 1997 roku. Ten uważany we Włoszech za jednego z najniebezpieczniejszych uciekinierów, został skazany za wielokrotne porwania.

Włoskie służby poinformowały, że pracują przez całą dobę, by odnaleźć tych, którzy od lat umykają sprawiedliwości. W tym celu nierzadko obok standardowych metod, przeczesują choćby media społecznościowe, wyszukując błędów, które zdemaskują przestępców. Tak jak w przypadku Greco.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | mafia | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy