Wizy bez konkretów

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Prezydenci Polski i USA potwierdzili przyjęcie "mapy drogowej" w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Zdaniem George'a Busha stanie się ona podstawą działań legislacyjnych w Kongresie.

Rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze
Rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferzeAFP

Prezydent Bush zapytany, czy popiera projekty ustaw, przewidujące zniesienie wiz dla Polaków, nie obiecał żadnych konkretów. Powiedział tylko, że "trzeba ułatwić" obywatelom polskim podróżowanie do USA i że "podstawą legislacji w Kongresie (w sprawie wiz - red.) będzie tzw. mapa drogowa". Jest to nieokreślony na razie bliżej plan rozluźnienia restrykcji dotyczących sposobu podróżowania Polaków do USA. O planie tym wspomniał także siedzący obok Busha prezydent Kwaśniewski.

- Musimy postąpić naprzód, aby rozwiązać ten problem - powiedział Bush.

RMF

Kwaśniewski oświadczył: - Wspólnie z prezydentem Bushem przyjęliśmy mapę drogową rozwiązania problemu wizowego, której elementem będzie m.in. anulowanie zaszłości sprzed 1989 roku i przejrzenie aktów prawnych w kwestiach wizowych. W późniejszych wypowiedziach dla mediów dodał, że jeśli ten plan zostanie zrealizowany, to w 2006, 2007 roku istnieje szansa, że sprawy wizowe zostaną ułatwione. Chodzi m.in. o usunięcie z komputerów danych sprzed roku 1989, które przeszkadzały w procesie przyznawania wiz; także o ułatwienia wyjazdów młodzieży, studentom. Wspomniał także, że do ułatwienia Polakom podróżowania do USA przyczyni się współpraca z Kongresem.

Prezydent Kwaśniewski powiedział, że "mapa" będzie wkrótce udostępniona opinii publicznej, ale dopiero po tym, gdy zapozna się z nią Kongres USA. W Kongresie kilku ustawodawców zgłosiło w tych dniach projekty ustaw przewidujących włączenie Polski do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA. - Apeluję przy okazji do moich rodaków, podróżujących do USA, żeby przestrzegali amerykańskich przepisów - dodał prezydent. Przepisy te wymagają, by turyści opuszczali USA przed wygaśnięciem wizy i nie podejmowali nielegalnej pracy.

AFP

Prezydenci Polski i USA rozmawiali też między innymi o współpracy wojskowej obu krajów. George Bush zadeklarował, że wystąpi do Kongresu o przeznaczenie w przyszłym roku na modernizację polskich sił zbrojnych kwoty około stu milionów dolarów. W bieżącym roku budżetowym pomoc ta wyniosła 66 milionów dolarów.

Obaj przywódcy omawiali także kwestie udziału polskich wojsk w misji stabilizacyjnej w Iraku, w tym sprawę szkolenia irackich sił bezpieczeństwa przez siły koalicji, a także zbliżającą się podróż prezydenta Busha do Europy.

Polska zapowiedziała niedawno redukcję swego kontyngentu w Iraku o 800 żołnierzy z obecnych 2400. Wycofywanie 800 żołnierzy ma się zacząć w lutym.

Kwaśniewski wyraził zadowolenie z sygnałów poprawy stosunków USA z ich sojusznikami w Europie Zachodniej, napiętych na tle sporu o Irak.

AFP

Mówiąc o współpracy Polski z USA, podkreślił, że ma ona obecnie "strategiczny charakter". Bush wyraził uznanie dla Kwaśniewskiego za jego rolę w rozwiązaniu kryzysu po wyborach na Ukrainie. - Jestem pod wrażeniem przywództwa prezydenta Kwaśniewskiego w sprawie Ukrainy - powiedział.

Obaj prezydenci wyrazili też przekonanie, że operacja w Iraku zakończy się pełnym sukcesem.

Spotkanie z prezydentem USA George'em W. Bushem w Białym Domu było kulminacyjnym punktem krótkiej roboczej wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którą składa on w Waszyngtonie.

Po przybyciu do USA wczoraj wieczorem (czasu amerykańskiego -red.) Kwaśniewski udzielił wywiadu telewizji ABC News i rozmawiał z amerykańskimi ekspertami politycznymi z instytutów analitycznych - m.in. Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), Brooking Institution i American Enterprise Institute - o problemach Europy Środkowowschodniej, w tym głównie Ukrainy.

Dziś rano zjadł śniadanie z przywódcami obu partii w Izbie Reprezentantów: republikaninem Tomem DeLayem i demokratką Nancy Pelosi. Obecni też byli kongresmani, którzy poprzedniego dnia wnieśli do Izby lub współsponsorowali projekty ustaw o zniesieniu wiz wjazdowych dla Polaków: republikanie Nancy Johnson i John Shimkus oraz Sheila Jackson Lee, Daniel Lipinski i Rahm Emanuel z Partii Demokratycznej.

Kwaśniewski przekonywał ich do potrzeby zwolnienia obywateli polskich z obowiązku wizowego.

Po śniadaniu prezydent RP spotkał się z byłym doradcą prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewem Brzezińskim.

Po obiedzie z prezydentem Bushem, Kwaśniewski udekorował Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi polskiego trenera waszyngtońskiej drużyny piłkarskiej DC United, Piotra Nowaka, pod którego kierownictwem zespół ten odniósł znaczne sukcesy.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na