Nancy Pelosi - wykształcenie
W 1958 roku Nancy Pelosi została absolwentką Institute of Notre Dame, katolickiej szkoły średniej dla dziewcząt w Baltimore.
W 1962 ukończyła politologię na Trinity Washington University. Następnie została stażystką w biurze senatora Partii Demokratycznej z Maryland Daniela Brewstera.
Nancy Pelosi - kariera samorządowa i polityczna
Nancy Pelosi
od najmłodszych lat angażowała się w politykę. Jako nastolatka i młoda kobieta uczestniczyła w kampaniach wyborczych swojego ojca, który
także był działaczem Partii Demokratycznej. Była także na inauguracji 35. prezydenta
Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego w 1961 r. Początkowo Nancy Pelosi
pracowała jako wolontariuszka w Partii Demokratycznej.
W 1976 r. Nancy Pelosi została wybrana na członkinię Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej.
W 1984 roku została przewodniczącą partii w stanie Kalifornia. W latach 1985-1996 odpowiadała za finansowanie kampanii tej partii do amerykańskiego Senatu. W 1987 r. Nancy Pelosi wygrała wybory uzupełniające do Senatu po śmierci Sali Burton i reprezentowała San Francisco w Izbie Reprezentantów.
Następnie wygrała wybory w 1988 r. i z powodzeniem ubiegała się o 16 kolejnych reelekcji. W 2001 r. Nancy Pelosi została wybrana na przewodniczącą Demokratów w Izbie Reprezentantów, a w 2002 r. na liderkę Demokratów w Izbie Reprezentantów, co czyni ją pierwszą kobietą w historii na tych stanowiskach.
Nancy Pelosi jest wieloletnią
sojuszniczka prezydenta USA Joe Bidena.
Nancy Pelosi - pierwsza w historii amerykańska spikerka
W 2007 roku Nancy Pelosi, jako pierwsza i jedyna dotychczas kobieta w historii, została wybrana na stanowisko Spikera Izby Reprezentantów. Pełniła tę funkcję do 2011 roku. Po raz drugi powierzono jej rolę amerykańskiej spikerki w latach 2019-2023.
Jako marszałek, Nancy Pelosi przyczyniła się do uchwalenia historycznej ustawy Affordable Care Act w Izbie i przewodziła Kongresowi podczas uchwalania reform Wall Street. Jej silny głos w obronie praw kobiet odegrał kluczową rolę w uchwaleniu ustawy Lilly Ledbetter Fair Pay Act, przywracającej kobietom i wszystkim pracownikom możliwość walki z dyskryminacją płacową.
Nancy Pelosi jest także sojuszniczką osób LGBT. Była przeciwna wpisaniu do amerykańskiej Konstytucji zdania, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Do jej osiągnięć należy zaliczyć także historyczne inicjatywy wspierające sektor nauki, rozwój czystej energii, a także pomoc małym firmom oraz weteranom.
Pod przywództwem Nancy Pelosi, 111. Kongres został uznany za "jeden z najbardziej produktywnych Kongresów w historii" - ocenił Norman Ornstein, amerykański politolog, badacz Kongresu USA.
Nancy Pelosi - atak na męża
W październiku 2022 r. 42-letni David DePape włamał się do domu Nancy Polesi i zaatakował jej męża młotkiem, celując trzykrotnie w okolice głowy. Podczas ataku 83-letni Paul Pelosi odniósł poważne obrażenia - w tym doznał pęknięcia czaszki, które wymagało późniejszych operacji.
Śledczy ustalili, że napastnik planował uprowadzić Nancy Pelosi i dotkliwie ją pobić. W maju 2024 r. David DePape został skazany przez sąd federalny na 30 lat więzienia.
Nancy Pelosi - ciekawostki
W 2018 roku Nancy Pelosi pobiła rekord najdłuższego przemówienia w Izbie Reprezentantów. Liderka Demokratów przez osiem godzin i siedem minut mówiła o "marzycielach" - ludziach, którzy jako dzieci nielegalnie przybyli do USA i grozi im deportacja.
Nancy Pelosi - życie prywatne
Nancy Pelosi jest córką Włochów, którzy imigrowali do Stanów Zjednoczonych. Jej ojciec, Thomas D’Alessandro Jr. był członkiem Partii Demokratycznej i reprezentował stan Maryland. Gdy Nancy Pelosi miała siedem lat (w 1947 r.) jej ojciec został burmistrzem Baltimore.
W latach 1967-1981 burmistrzem tego miasta był starszy brat Nancy Pelosi, Thomas D’Alesandro III.
W 1963 roku Nancy Pelosi poślubiła Paula Pelosi. Ma pięcioro dzieci. Jest praktykującą katoliczką.