Reklama

Reklama

Wielka Brytania. Karol III nie zapłaci podatku spadkowego

Nowy król Wielkiej Brytanii nie będzie musiał płacić podatku spadkowego po śmierci Elżbiety II. Według zasad wprowadzonych 30 lat temu monarcha nie jest zobowiązany do płacenia roszczenia przy przechodzeniu majątku z jednego władcy na drugiego. Sprawa podatku zwróciła uwagę mediów w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku majątek Karola III oszacowano na 28 mld dolarów.

"Choć brytyjski monarcha nie jest prawnie zobowiązany do płacenia jakichkolwiek podatków w Zjednoczonym Królestwie, to królowa Elżbieta II dobrowolnie zobowiązała się w 1993 roku do płacenia podatku od dochodów i zysków kapitałowych" - przypomina portal telewizji Sky News.

Wielka Brytania. Monarcha nie musi płacić podatku spadkowego 

Według zasady wprowadzonej przed 30 laty przez rząd brytyjski pod kierownictwem konserwatywnego premiera Johna Majora monarcha nie jest zobowiązany do płacenia podatku spadkowego przy przechodzeniu majątku z jednego władcy na drugiego

Zgodnie z brytyjskim prawem, po przekroczeniu określonego progu wartości dziedziczonego majątku, podatek spadkowy wynosi 40 proc.

Reklama

Major argumentował, że podatek stanowiłby zagrożenie dla aktywów monarchii, które przez kilka pokoleń systematycznie, "metodą salami" by się kurczyły. - Uważam, że jest to konieczne, aby chronić niezależność monarchii. Nie chciałbym w żaden sposób jej umniejszać - stwierdził Major, cytowany przez Sky News.

"Na początku lat 90. dwór królewski znalazł się pod presją związaną z kosztami jego utrzymania, m.in. w kwestii kto ma zapłacić za remont zamku Windsor po wielkim pożarze w 1992 roku" - przypomina dziennik "The Guardian". 

Majątek Karola III szacuje się na 28 mld dolarów

- Ważne jest rozróżnienie majątku należącego do korony i do monarchy, jak Pałac Buckingham czy zamek Windsor - to osobna kwestia. Ale król dziedziczy również znaczną część majątku w postaci koni wyścigowych, nieruchomości i prywatnych inwestycji - powiedział dziennikowi "Daily Mail" Robert Palmer z organizacji Tax Justice UK, która promuje ideę sprawiedliwego systemu podatkowego.

Jak wyliczył w zeszłym roku magazyn "Forbes", majątek brytyjskiego monarchy szacuje się na 28 mld dolarów, na co składają się posiadłości koronne (19,5 mld), Pałac Buckingham (4,9 mld), Księstwo Kornwalii (1,3 mld), Księstwo Lancasteru (748 mln), Pałac Kensington (630 mln) oraz posiadłości koronne w Szkocji (592 mln). 

Dla przykładu roczny przychód Księstwa Lancasteru, prywatnej posiadłości brytyjskiego monarchy w północno-zachodniej Anglii, która między innymi została odziedziczona przez Karola III, wyniósł ok. 25 mln dolarów w 2021 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy