Reklama

WHO: Nowa nazwa dla małpiej ospy. "Zmniejszenie stygmatyzacji"

"Mpox" będzie nową nazwą dla małpiej ospy - poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To reakcja na skargi na dotychczasową nazwę choroby, uważaną przez niektóre środowiska za rasistowską i stygmatyzującą.

"Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie 'małpia ospa' zostanie wycofane" - napisała WHO w oświadczeniu.

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie - powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Reklama

Nowa nazwa małpiej ospy łatwa do użycia

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa "mpox" lub "Mpox", zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na "mpox" po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) | małpia ospa | mpox

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy