Reklama

Reklama

WHO wprowadza stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy. Eksperci podzieleni

Wśród ekspertów ma trwać spór co do oceny sytuacji z małpią ospą. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że organizacja wprowadziła jednak globalny stan zagrożenia w związku z epidemią tej choroby.

Tedros powiedział, że był rozjemcą w sporze dotyczącym tego, czy epidemię małpiej ospy należy uznać za globalny stan zagrożenia czy nie. Dziewięciu członków komisji ekspertów było przeciwnych ogłoszeniu zagrożenia na skalę światową, a sześciu było za.

- Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO.

Do tej pory pięć osób zmarło z powodu małpiej ospy

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. 

Reklama

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według WHO - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach

W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy