Reklama

Reklama

WHO: Możliwe wyeliminowanie epidemii małpiej ospy w Europie

Wyeliminowanie epidemii małpiej ospy w Europie jest możliwe – przekazuje Reuters, powołując się na informacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przewidywaniach zwrócono szczególną uwagę na dowody wskazujące na spadek liczby zachorowań wśród mieszkańców wielu europejskich krajów.

Spadek liczby przypadków małpiej ospy, który odnotowywany jest z tygodnia na tydzień, ma dotyczyć m.in. takich krajów jak Francja, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania. Zwolnione tempo zachorowań widać także w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych, mimo ograniczonych zapasów szczepionki.

Należy "pilnie zwiększyć wysiłki"

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, Hans Kluge, przekazał: - Wierzymy, że możemy wyeliminować przenoszenie małpiej ospy z człowieka na człowieka w regionie europejskim.

Dodał, że aby to nastąpiło, należy "pilnie zwiększyć wysiłki".

Reklama

Czynnikami stojącymi za spowolnieniem rozprzestrzeniania się małpiej ospy mają być jej wcześniejsze wykrycie, które prowadzi do szybszej izolacji pacjentów, a także ograniczona podaż szczepionki.

Od początku maja potwierdzono ponad 47 600 przypadków w 90 krajach, w których małpia ospa nie jest endemiczna. Wybuch epidemii Światowa Organizacja Zdrowia określiła jako globalny stan zagrożenia zdrowia.

WHO: Wzrost przypadków COVID-19 jesienią i zimą

Tymczasem w czasie nadchodzącej jesieni i zimy spodziewany jest wzrost przypadków COVID-19 i chorób związanych z układem oddechowym - informuje WHO. Jak wyjaśniono, taki wzrost ma zwykle miejsce w chłodniejszych miesiącach.

Także śmiertelna choroba polio po raz pierwszy od dziesięcioleci rozprzestrzenia się w Londynie, Nowym Jorku i Jerozolimie. Jak informuje Reuters, spowodowało to powrót do kampanii związanych ze szczepieniami uzupełniającymi. 

Reklama

Reklama

Reklama