Reklama

Węgrzy przeciwni sankcjom UE na Rosję. Opublikowano wyniki narodowych konsultacji

Z narodowych konsultacji przeprowadzonych na Węgrzech wynika, że 97 proc. głosujących jest przeciwnych sankcjom UE na Rosję. Wyniki narodowych konsultacji zbiegły się z informacjami o pracach nad 10. pakietem unijnych sankcji wobec kraju rządzonego przez Władimira Putina.

W trwających od października do grudnia narodowych konsultacjach 97 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko sankcjom Unii Europejskiej nakładanym na Rosję - poinformowała w sobotę rzeczniczka węgierskiego rządu Alexandra Szentkiralyi.

W konsultacjach wzięło udział 1,4 mln obywateli kraju, który liczy 9,7 mln mieszkańców.

Siedem pytań do obywateli. M.in. ropę, gaz i węgiel

Kwestionariusze, które rozesłano w połowie października, składały się z siedmiu pytań z możliwością odpowiedzi "tak" lub "nie". Dotyczyły one sankcji na ropę, gaz i węgiel, ewentualnego wprowadzenia sankcji na paliwo jądrowe i projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Paks, a także sankcji ograniczających turystykę. Ostatnie pytanie brzmiało: "Czy zgadzasz na sankcje skutkujące wzrostem cen żywności?"

Reklama

Prócz pytań kwestionariusz zawierał również opisy poruszanych kwestii. "Embargo na ropę doprowadziłoby do poważnych problemów z zaopatrzeniem Węgier i byłoby ogromnym obciążeniem dla gospodarki" - napisano przy pytaniu o sankcje na ropę.

Konsultacje odbyły się już po raz dwunasty. Jest to forma demokracji bezpośredniej, rodzaj nieformalnego referendum, podczas którego obywatele w wieku powyżej 16 lat odpowiadają (wypełniając formularze rozesłane drogą pocztową lub przez internet) na zadane przez rząd pytania w danej kwestii. Na przykład w 2021 roku przeprowadzono konsultacje w związku z pandemią koronawirusa.

Kolejny pakiet unijnych sankcji wobec Rosji

Wyniki narodowych konsultacji zbiegły się z informacjami o pracach nad 10. pakietem unijnych sankcji wobec Rosji. Jego wprowadzenie wymaga zgody wszystkich członków wspólnoty. Przedstawiciele państw UE obawiają się, że Budapeszt może opóźniać wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Kreml, tak jak to czynił w przeszłości.

Kancelaria premiera Węgier podała w piątek, że koszty techniczne konsultacji wyniosły ok. 2,7 mld forintów (ok. 32 mln złotych). Nie uwzględniają one jeszcze wszystkich kosztów, w tym reklamy na billboardach, na których prezentowano bombę symbolizującą unijne sankcje z podpisem "brukselskie sankcje nas niszczą".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Węgry | sankcje wobec Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy