Reklama

Reklama

Wąsik: Sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej znów napięta

Sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej znów staje się napięta - napisał na Twitterze sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik. Jak dodał, budowa zapory wzdłuż granicy Litwy z Białorusią ma zakończyć się do września.

Maciej Wąsik przekazał na Twitterze, że według litewskiej Straży Granicznej sytuacja na granicy z Białorusią ma być ponownie napięta. "Rośnie liczba migrantów, próbujących przedostać się na Litwę" - pisze wiceminister.

Granica litewsko-białoruska. Budowa zapory

Jak twierdzi Wąsik, "budowa fizycznej bariery na granicy litewsko-białoruskiej jest 'nadzwyczajnie ważna'". Z informacji wiceministra wynika, że litewska zapora ma zostać ukończona do września.

Wzmożenie ruchów migracyjnych na granicy z Litwą tłumaczył 7 lipca komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga podczas połączonych obradach sejmowych komisji spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej.

Reklama

Gen. Praga wskazywał, że litewska bariera na granicy różni się od tej wybudowanej przez Polskę. - Niebezpieczeństwem jest granica pomiędzy Białorusią a Litwą. Tam też powstała zapora, ale jest ona o wiele niższa i mniej wytrzymała - zaznaczył komendant.

Granica polsko-białoruska. Coraz częstsze incydenty

Również w Polsce odnotowuje się próby nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w tym tygodniu Straż Graniczna przekazała informacje o 163 osobach, które od poniedziałku usiłowały nielegalnie przedostać się do Polski. Służby poinformowały także o cudzoziemcach, którzy przedostali się na stronę polską przez rzekę Świsłocz na pontonie.

Z komunikatów SG wynika, że większość z obcokrajowców, którzy starają dostać się na terytorium RP to osoby z krajów afrykańskich i Bliskiego Wschodu. Jak przekazała Straż Graniczna migranci posiadają rosyjskie wizy, a część z nich docelowo chce udać się do Europy Zachodniej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy