Reklama

Reklama

USA: Nowy Jork ogłosił stan wyjątkowy. W stanie rozprzestrzenia się polio

Nowy Jork ogłosił w piątek stan wyjątkowy po wykryciu wirusa polio w próbkach ścieków z Long Island. To sygnał, że wirus, który może powodować paraliż, szybko się rozprzestrzenia. Władze stanu apelują do mieszkańców, by przyjmowali szczepionkę przeciw polio.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul wydała zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa polio.

Polio w próbkach ze ścieków

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykryło sekwencje polio w próbce ścieków pobranej w sierpniu z hrabstwa Nassau. Próbka była genetycznie powiązana z przypadkiem paraliżu z powodu, któremu uległa osoba w Rockland County na północ od Nowego Jorku na początku tego lata. Był to pierwszy taki przypadek od prawie 10 lat.

Zobacz też: Polio. Wirusa wykryto w ściekach w Nowym Jorku

Reklama

Wirus został również wykryty w próbkach ścieków z sąsiednich hrabstw Orange i Sullivan, a także w próbkach z Nowego Jorku. Według Stanowego Departamentu Zdrowia wszystkie zgłoszone próbki zawierają typy wirusa polio, które mogą powodować paraliż.

Urzędnicy ds. Zdrowia odkryli, że wirus mógł rozprzestrzeniać się w stanie przynajmniej od tej wiosny, gdy testowano ścieki pod kątem rozprzestrzeniania się COVID-19. 

Polio w stanie Nowy Jork. Aple o szczepienia

Komisarz ds. Zdrowia Mary Bassett ponownie wezwała wszystkich nowojorczyków, aby upewnili się, że mają aktualne szczepieniami przeciwko polio. - Wzywam nowojorczyków, aby nie podejmowali żadnego ryzyka. Szczepienia przeciwko polio są bezpieczne i skuteczne - chronią prawie wszystkie osoby przed chorobami, które otrzymują zalecane dawki - powiedziała.

Według zarządzenia wydanego przez Hochul, w nagłych wypadkach szczepionki przeciwko polio mogą podawać nie tylko lekarze, ale też ratownicy medyczni, położne i farmaceuci. Dostawców usług medycznych są zobowiązani do przesyłania danych dotyczących szczepień przeciwko polio do Stanowego Departamentu Zdrowia, co pozwala stanowym i lokalnym urzędnikom służby zdrowia skoncentrować się na szczepieniach w obszarach o wysokiej potrzebie. 

Stan wyjątkowy ma wygasnąć 9 października. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy