Reklama

Reklama

Ukraina a ONZ. Guterres: Jesteśmy w tarapatach

Porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - mówił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Wezwał również do dalszych działań, aby zapobiec klęsce głodu, która zbliża się do Afryki. We wtorek rozpoczęła się debata generalna 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym udział weźmie m.in. prezydent Andrzej Duda.

Nasz świat jest w wielkich tarapatach. Nasze podziały są coraz większe, nierówności się pogłębiają, a wyzwania się rozprzestrzeniają - powiedział Antonio Guterres podczas rocznego sprawozdania rozpoczynającego debatę liderów państw podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ukraina a ONZ. Widmo klęski głodu nad Afryką 

Jak dodał, mimo problemów porozumienie w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiej żywności jest "symbolem tego, co możemy zrobić, kiedy jesteśmy razem" i "źródłem najrzadszego surowca na Ziemi - nadziei". Podkreślił, że udało się to zrobić "mimo potężnego skomplikowania, sceptyków, a nawet piekła wojny". Guterres wezwał do dalszych działań, by ułatwić handel nawozami, aby zapobiec zbliżającej się klęsce głodu w Afryce.

Reklama

- Nie mam złudzeń. Jesteśmy na niebezpiecznych wodach. Zima globalnego niezadowolenia jest na horyzoncie. Kryzys, który jest związany z rosnącymi kosztami życia, sprawia, że nasze społeczeństwa się sypią, nierówności eksplodują na naszej planecie - zaznaczył Guterres.

Mówiąc o toczących się wojnach i kryzysach, sekretarz generalny ONZ powiedział, że doniesienia o masowych grobach w Iziumie na Ukrainie, odkrytych po wycofaniu się wojsk rosyjskich, są "skrajnie niepokojące". Wymienił też Haiti, Libię, terytoria palestyńskie, Irak, Demokratyczną Republikę Konga, Syrię, Sahel oraz Birmę jako kraje i regiony zmagające się z największymi kryzysami. Zwrócił uwagę na powrót do "potrząsania nuklearną szabelką", choć nie wymienił w tym kontekście Rosji.

Czytaj też: Rosjanie nie szczędzili nawet dzieci. Ukraina potwierdza

Antonio Guterres proponuje "nowy ład". Ma zmienić układ sił

Guterres zaapelował też o "zakończenie samobójczej wojny przeciwko naszej planecie", wzywając m.in. do zakończenia wspierania przemysłu wydobywczego paliw kopalnych i uniezależnienia się od tych surowców. Jak dodał, mimo rosnących temperatur i klęsk żywiołowych, "jeszcze niczego tak naprawdę nie widzieliśmy", jeśli chodzi o skutki zmian klimatu.

Zaproponował też przyjęcie przez grupę G20 "potężnego pakietu stymulacyjnego" dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju (SDG), polegającego m.in. na stworzeniu funduszów zielonych inwestycji oraz darowaniu długów krajom rozwijającym się.

- Globalny system finansowy został stworzony przez bogate kraje, by służyć ich interesom - powiedział Guterres, dodając, że zaproponował "nowy ład", który miałby zmienić obecny układ sił.

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Wtorek jest pierwszym dniem debaty generalnej liderów państw podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Weźmie w nim udział również prezydent RP Andrzej Duda, którego wystąpienie jest planowane na ok. godziny 23.30 czasu polskiego. 

We wtorek swoje wystąpienia będą mieli też m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy