Reklama

Udawał 14-latka, by wjechać do Wielkiej Brytanii. W kraju dokonał zbrodni

Opinia publiczna Wielkiej Brytanii jest poruszona historią morderstwa 21-letniego Thomasa Robertsa. Winnym zabójstwa uznano migranta, który wjechał do kraju, udając 14-latka. W rzeczywistości był o cztery lata starszy, a przed przybyciem na Wyspy dopuścił się innych zbrodni, w tym morderstwa, za które był ścigany w Serbii.

Lawangeen Abdulrahimzai - afgański imigrant został uznany winnym zabójstwa 21-letniego Thomasa Robertsa - podaje "The Guardian". Do zbrodni doszło w marcu ubiegłego roku w Bournemouth w Wielkiej Brytanii.

Kłótnia o hulajnogę elektryczną

21-latek interweniował podczas awantury między Lawangeen’em a swoim znajomym - Jamesem Medway’em. Jak wynika z ustaleń, kłótnia dotyczyła hulajnogi elektrycznej. Medway zabrał odblokowany pojazd, którym chciał dalej jechać, a Lawangeen twierdził, że to on odblokował hulajnogę i chce jej użyć.

Thomas Roberts usiłował powstrzymać awanturę, ale wtedy doszło do bójki, podczas której Lawangeen wyciągnął nóż i zadał śmiertelne ciosy. Jak wskazała prokuratura, wystarczyły 24 sekundy, by rozegrały się dramatyczne sceny.

Reklama

Skazany za morderstwo w Serbii

Po uznaniu mężczyzny winnym na jaw wyszły nowe fakty na temat jego życia, które oburzyły opinię publiczną w Wielkiej Brytanii. Do dyskusji włączyli się również politycy. Jak się okazuje, Lawangeen Abdulrahimzai ma już na swoim koncie dwa inne morderstwa.

Jak czytamy, Lawangeen Abdulrahimzai opuścił Afganistan w 2015 roku i udał się do Serbii, gdzie zastrzelił dwóch mężczyzn. Został wówczas zaocznie skazany na 20 lat więzienia. Do celi jednak nie trafił, ponieważ uciekł z kraju i udał się w dalszą podróż po Europie.

Miał m.in. pojawić się we Włoszech, gdzie również wdał się w konflikt z prawem (handel narkotykami). Usiłował też wjechać do Norwegii, jednak odmówiono mu azylu. Do Wielkiej Brytanii wjechał - podkreślają z rozczarowaniem brytyjskie media.

Udawał 14-latka

Wjeżdżając na Wyspy w 2019 roku Lawangeen Abdulrahimzai posługiwał się kolejną już tożsamością i twierdził, że ma 14 lat. W rzeczywistości miał wówczas 18. Jego fascynacja nożami, ujawniana m.in. nagrywaniem filmików i publikowaniem ich w mediach społecznościowych, była zgłaszana jako niepokojąca, jednak nie skutkowała dogłębnym zbadaniem jego przeszłości.

Brytyjskie służby nie były świadome, że mężczyzna jest poszukiwany przez Serbów do odbycia kary więzienia, dopóki nie zabił 21-letniego Thomasa, czym ściągnął na siebie szczegółowe śledztwo.

Czytaj też: Nowe zasady dopłat do ogrzewania w 2023 roku. Ty też możesz skorzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy