Reklama

Nowe zasady dopłat do ogrzewania w 2023 roku. Ty też możesz skorzystać?

Rachunki za ogrzewanie są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż przewidywano. Podwyżki cen za prąd, gaz i inne paliwa to ogromne wyzwanie dla naszych budżetów. W 2023 roku dostępny jest jednak program dopłat do ogrzewania, który ma na celu pomoc w regulowaniu rachunków. Na co można liczyć?

Dopłaty do ogrzewania: Na jakie wsparcie mogliśmy liczyć w 2022 roku?

Od 2022 roku obowiązują programy dopłat do ogrzewania, które mają być wsparciem dla gospodarstw domowych. To, czy ktoś może z nich skorzystać, zależy od rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, a także zgłoszonego w deklaracji CEEB pieca.

W 2022 roku wsparcie było jednorazowe, a wnioski należało złożyć do 30 listopada zeszłego roku. Warto też zaznaczyć, że z dofinansowania nie mogły skorzystać osoby używające ciepła systemowego. Dopłaty do ogrzewania w 2022 roku dla gospodarstw domowych wynosiły:

Reklama

  • 3000 zł – dodatek węglowy;
  • 2000 zł – dodatek olejowy;
  • 1000 zł – dodatek do drewna;
  • 500 zł – dodatek do gazu (LPG).

Dla osób korzystających z ogrzewania systemowego opracowano oddzielny program. Nosił nazwę Ciepło z rekompensatą. Była to blokada wzrostu cen za ogrzewanie. 

Czytaj również: Ważne zmiany w ulgach podatkowych. Co można odliczyć w tym roku? Sprawdź, zanim rozliczysz PIT

Według zapisów używający ciepła systemowego mieli płacić za wodę nie więcej niż 150,95 zł/GJ – w przypadku pobierania energii z paliw takich jak gaz ziemny i olej opałowy, a także 103,82/GJ – dla ciepła pozyskiwanego z pozostałych źródeł.

Podwyżki cen ogrzewania przekroczyły przewidywania

Zarówno jednorazowa pomoc dla gospodarstw domowych, jak i program Ciepło z rekompensatą dla korzystających z ogrzewania systemowego miał pomóc w walce z galopującymi cenami za energię. Jednak podwyżki znacznie przerosły przewidywania rządzących.

Czytaj również: Nie tylko dodatek węglowy. Oto, jak dostać dopłatę do ogrzewania domu

Zakładano, że nie przekroczą one granicy 40 proc. Natomiast ceny za ogrzewanie zwiększyły się niekiedy nawet o 400 proc. Ustawa chroniąca przed wzrostem stawek nie zawierała definicji podwyżki w wymiarze procentowym. Zastosowano jedynie ramy cenowe, których nie powinni przekraczać dostawcy ciepła podczas rozliczania się z klientami.

Zmiany w programie dopłat do ogrzewania w 2023 roku

Aktualnie trwający program Ciepło z rekompensatą zakończy się 31 stycznia 2023 roku, pomimo tego, że na początku wyznaczono okres obowiązywania na czas od października 2022 roku do kwietnia 2023 roku. 

Po tej dacie aktualne stawki wsparcia zostaną zastąpione nowymi. Najnowsze fakty związane z aktualizacją programu dotyczą tego, że 16 stycznia 2023 roku w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się nowy projekt wsparcia w ramach Ciepło z rekompensatą. Zaktualizowane przepisy mają wejść w życie 1 lutego 2023 roku i obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku.

Jednorazowe dopłaty do ogrzewania w 2023 roku – dodatek elektryczny

Rząd przygotował również jednorazowe dopłaty do ogrzewania w 2023 roku. Mogą z niego skorzystać gospodarstwa domowe, które używają energii elektrycznej do ocieplania domu - również wykorzystujące pompy ciepła. 

Kwota wsparcia to 1000 zł dla osób korzystających przy ogrzewaniu domów i mieszkań z urządzeń na prąd. Mogą to być, na przykład pompy ciepła, piece akumulacyjne i bojlery. Z kolei o 1500 zł mogą starać się obywatele, u których zużycie prądu w 2021 roku było większe niż 5000 kWh.

Czytaj również: Możesz dostać 1,5 tys. zł do rachunków za prąd. Przygotuj wniosek. Termin coraz bliżej

Wnioski o dopłaty do ogrzewania w ramach dodatku elektrycznego należy składać w urzędzie gminy lub poprzez portal ePUAP. Należy to zrobić, przestrzegając terminu od 01.12.22 r. do 01.02.23 r. Trzeba też pamiętać, że dodatek jest powiązany z adresem zamieszkania - po jednym na jeden adres.

Dodatek gazowy w 2023 roku – ile wyniesie dopłata?

Z dopłaty do gazu w 2023 roku będą mogły skorzystać te osoby, których próg dochodowy nie przekracza 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego i 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że dofinansowanie otrzymają gospodarstwa domowe o najniższych dochodach.

Warto też zaznaczyć, że wysokość dodatku gazowego wynosi tyle, co podatek VAT, a ten wraz z nadejściem 2023 roku wynosi 23 proc. Dopłata jest naliczana w formie zwrotu o równowartości VAT za gaz. 

Do ubiegania się o dodatek, konieczne będzie złożenie wniosku o refundację VAT. Dokumenty trzeba przedłożyć w urzędzie gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania lub wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta. Trzeba to zrobić nie później niż w 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej skorzystanie z gazu.

Czytaj również:

Dopłaty dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym i LPG

Nowa dopłata do ogrzewania. Na jakich zasadach będzie dodatek do gazu ziemnego?

Sprawdziliśmy, jak wzrosły rachunki za ogrzewania. To dlatego rząd reaguje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dopłaty do ciepła | ciepło | wsparcie

Reklama

Reklama

Reklama