Reklama

Reklama

Turecki rząd: Po porozumieniu ze Szwecją i Finlandią odnowimy wnioski o ekstradycję terrorystów

Po porozumieniu ze Szwecją i Finlandią w sprawie przystąpienia do NATO odnowimy wnioski o ekstradycję osób uznawanych za terrorystów - powiedział minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag.

Zgodnie z zawartym z Turcją porozumieniem ubiegające się o przyłączenie do NATO Szwecja i Finlandia "zajmą się nierozstrzygniętymi tureckimi wnioskami o deportację czy ekstradycję". 

Państwa te utworzą również "bilateralne ramy prawne" ułatwiające proces ekstradycji i wzmacniające wzajemną współpracę oraz nie będą wspierać organizacji YPG/PYD (organizacji syryjskich Kurdów oskarżanych przez Ankarę o bycie częścią PKK - red.) oraz FETO, organizacji islamskiego myśliciela Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu.

Reklama

- W Finlandii znajdują się wnioski dotyczące sześciu członków PKK oraz sześciu członków FETO, w Szwecji natomiast 10 członków FETO i 11 PKK. Jeszcze raz napiszemy do władz tych państw i przypomnimy im o tych osobach - powiedział, cytowany przez agencję Anatolia, Bozdag.

Turcja zmienia zdanie

Turcja sprzeciwiała się akcesji obu nordyckich państw do NATO, oskarżając je o wspieranie uznawanych przez siebie za terrorystyczne organizacji kurdyjskich, nałożenie na kraj embarga na import broni oraz niespełnianie wniosków o ekstradycję ściganych przez Ankarę osób.

We wtorek podczas szczytu NATO w Madrycie Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy