Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"To była szalona wypowiedź. Rozumiem, że władze tureckie są zdenerwowane"
Wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w której porównał władze Holandii do faszystów, gdy te odmówiły zgody na lądowanie samolotu z szefem tureckiego MSZ, była "bardzo nie na miejscu" - oświadczył holenderski premier Mark Rutte.
"To była oczywiście szalona wypowiedź. Rozumiem, że (władze tureckie) są zdenerwowane, ale to jest rzecz jasna bardzo nie na miejscu" - powiedział Rutte podczas wiecu w południowej Holandii przed wyborami parlamentarnymi w środę.
Rutte powiedział również, że tureccy ministrowie nie powinni "prowadzić kampanii politycznej w Holandii wśród holenderskich obywateli - owszem, być może obywateli Holandii z tureckim paszportem, ale przede wszystkim obywateli Holandii".
Mimo to szef rządu ocenił, że utrzymanie dobrych relacji z Ankarą jest ważne. "Zrobimy wszystko, by stosunki z Turcją były możliwie dobre i możliwie mocne" - zapowiedział.
Prezydent Turcji Erdogan powiedział wcześniej w sobotę, że władze Holandii "nie znają się na polityce ani międzynarodowej dyplomacji", i określił je jako "niedobitków nazistów, faszystów".
Zareagował w ten sposób na stanowisko rządu Holandii, który, powołując się na względy porządku publicznego i bezpieczeństwa, odmówił zgody na lądowanie samolotowi z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu na pokładzie.
Cavusoglu zamierzał uczestniczyć w Rotterdamie w wiecu przed zaplanowanym na 16 kwietnia referendum konstytucyjnym w sprawie rozszerzenia kompetencji prezydenta Turcji. Jeszcze w sobotę zapowiedział, że tak zrobi, choć dzień wcześniej władze Rotterdamu nie zgodziły się na jego udział w wiecu.
Kwietniowe referendum w Turcji ma zdecydować o zmianie systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.