Reklama

Reklama

Stosowany preparat może leczyć małpią ospę. Trwają badania

Znany lek antywirusowy może być skuteczny przeciw małpiej ospie. Konieczne są jednak dalsze badania - donosi miesięcznik naukowy "The Lancet".

Zdaniem naukowców Tekowirymat - środek stosowany do leczenia ospy prawdziwej  - może skrócić okres występowania symptomów małpiej ospy oraz czas, kiedy zakażony może rozprzestrzeniać wirusa.

Tekowirymat nie jest jeszcze lekiem szeroko dostępnym. Preparat doustny jest obecny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie, gdzie zatwierdzony jest do leczenia ospy prawdziwej. 

Wirus ospy prawdziwej to jedyny zatwierdzony przez WHO przypadek choroby całkowicie wyeliminowanej u ludzi. Ostatni przypadek zakażenia droga naturalną stwierdzono w latach 70. XX wieku. 

Reklama

Małpia ospa w kolejnych krajach

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. 

Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. Śmiertelność wynikająca z zakażenia wirusem wynosi około 1 proc.

Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio między innymi w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, USA, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy