Reklama

Reklama

Sondaż: Zadowolenie z niemieckiego rządu najniższe od zaprzysiężenia

Niemcom nie podoba się praca rządu SPD, Zielonych i FDP. Poziom zadowolenia z koalicji rządzącej jest najniższy od momentu jej powstania, w grudniu 2021 roku i obecnie wynosi 36 proc. Poparcie dla samego ugrupowania Olafa Scholza wynosi obecnie 17 proc. - to najniższy wynik od lipca 2021 roku - podaje portal RND, który odwołuje się do wyniku sondażu DeutschlandTrend.

63 proc. ankietowanych deklaruje, że są "niezbyt zadowoleni" albo "wcale nie są zadowoleni" z pracy rządu socjaldemokraty Olafa Scholza - wynika z badania DeutschlandTrend przeprowadzonego na zlecenie telewizji ARD i portalu dziennika "Welt".

Z trzech partii rządzących najlepsze notowania mają nadal Zieloni - z ich pracy zadowolonych jest 43 proc. pytanych. Ocena pracy FDP w rządzie pogorszyła się - w najnowszym sondażu tylko 24 proc. respondentów ocenia, że ugrupowanie to dobrze wykonuje swoje zadania w rządzie; to o 12 punktów proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Reklama

Niemcy zadowoleni z pracy szefa MSZ i ministra gospodarki

Największym poparciem może się pochwalić opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU, która uzyskała w sondażu DeutschlandTrend 28 proc. Prawicowo-populistyczna AfD ma poparcie na poziomie 13 proc.

Najwięcej Niemców zadowolonych jest z pracy minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock - 55 proc. - i ministra gospodarki Roberta Habecka - 50 proc. Oboje to politycy Zielonych. 42 proc. ankietowanych deklaruje zadowolenie z pracy ministra zdrowia Karla Lauterbacha (SPD) oraz kanclerza Scholza. Minister finansów Christian Lindner z FDP uzyskał 30 proc. pozytywnych ocen.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy