Reklama

Seria dymisji w Ukrainie. Kolejna osoba traci stanowisko

Wiaczesław Szapowałow rezygnację z funkcji wiceministra obrony Ukrainy. Dymisja została przyjęta przez ministra Ołeksija Reznikowa. Decyzja Szapowałowa jest efektem doniesień na temat zakupu żywności dla ukraińskiego wojska po zawyżonych cenach. Wcześniej ze swoich stanowisk zrezygnowali Kyryło Tymoszenko, wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy oraz zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko.

"Wiaczesław Szapowałow, który odpowiadał za zabezpieczenie tyłowe Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), poprosił o zwolnienie z zajmowanego stanowiska, by nie stwarzać zagrożeń dla stabilnego zabezpieczenia SZU w wyniku kampanii oskarżeń, związanych z zakupami usług żywieniowych" - przekazało w komunikacie ukraińskie ministerstwo obrony.

"Nie zważając na to, że oskarżenia są bezpodstawne, podanie Wiaczesława Szapowałowa o zwolnienie jest godnym krokiem w tradycjach europejskiej i demokratycznej polityki oraz dowodem na to, że interesy obrony są wyższe od gabinetów czy stanowisk" - podkreślono.

Reklama

W niedzielę ministerstwo obrony Ukrainy oświadczyło, że publikacje mediów o kontraktach na dostawy żywności dla wojska po zawyżonych cenach zawierają "przejawy manipulacji", ale dodało, że rozpoczęło kontrolę i przedstawi dane o zakupach.

Wcześniej portal ZN.UA podał, że ministerstwo obrony zawarło kontrakt na dostawy żywności i usługi żywienia zbiorowego, w którym koszty produktów przekraczają detaliczne ceny żywności nawet trzykrotnie. Umowa dotyczyła dostaw na 2023 rok dla jednostek stacjonujących daleko od linii frontu. 

Kolejne zmiany w ekipie rządzącej

Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację z funkcji wiceszefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy - informuje portal Ukraińska Prawda. Wcześniej media informowały, że korzysta on z samochodu przekazanego Ukrainie do transportu ludzi z terenów objętych działaniami zbrojnymi i misji humanitarnych. Stanowisko po Tymoszence ma zająć Ołeksij Kułeba, szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego.

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksija Symonenki zrezygnował ze swojego stanowiska po tym, jak pod koniec zeszłego roku wyjechał na 10-dniowe wakacje do Marbelli w Hiszpanii, aby świętować tam wraz z rodziną powitanie Nowego Roku. Podróż tę odbył samochodem lwowskiego biznesmena i posła Hryhorija Kozłowskiego, a towarzyszył mu ochroniarz Kozłowskiego. 

"Prokurator generalny Andrij Kostin podpisał raport o zwolnieniu ze stanowiska na własne życzenie zastępcy prokuratora generalnego Ołeksija Symonenki" - przekazała prokuratura generalna na Telegramie. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim poniedziałkowym wystąpieniu odniósł się do tej sprawy. 

- Chcą teraz odpocząć - odpoczną poza służbą państwową. Urzędnicy nie będą już mogli podróżować za granicę na wakacje ani w żadnym innym celu pozarządowym - podkreślił.

Czytaj też: Nowe zasady dopłat do ogrzewania w 2023 roku. Ty też możesz skorzystać?

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | ukraina-rosja | dymisja

Reklama

Reklama

Reklama