Polak skazany na Białorusi. Wyrok trzech lat za "obrazę Łukaszenki"

Oprac.: Paweł Basiak
Obywatel Polski Robert Tąpała został skazany na trzy lata kolonii karnej przez białoruski sąd - informuje centrum praw człowieka Wiasna. Mężczyzna sądzono na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego: dotyczącego obrazy samozwańczego prezydenta kraju Alaksandra Łukaszenki i obrazy przedstawicieli władz.

Jak zaznacza niezależny portal Zerkalo.io, najczęściej w przypadku tych artykułów chodzi o komentarze w internecie.
Wiasna pisze, powołując się na MSW, że 54-letni mężczyzna już "odbywa karę".
"Włączono go do rejestru ekstermistów"
Portal Zerkalo.io podkreśla, że w piątek nazwisko Polaka włączono do "rejestru ekstremistów" MSW. Proces Polaka rozpoczął się 23 czerwca w sądzie w Mińsku - informuje serwis.
Jak podaje Wiasna, Polak najprawdopodobniej pracował jako manager w jednej z firm na Białorusi, zajmującej się produkcją słodyczy.
Wyrok dla Poczobuta
Reżim Łukaszenki zwalcza wszelkie przejawy wolności słowa w przestrzeni publicznej.
W maju białoruski reżim podtrzymał wyrok ośmiu lat więzienia wobec dziennikarza i działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. W odpowiedzi na uwięzienie Poczobuta, Polska zdecydowała o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach, a pod koniec maja - o wpisaniu 365 osób na listę sankcyjną.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!