Reklama

Reklama

Pierwsze takie nagranie wraku Titanica. "Fenomenalne kolory"

Nowe, nieznane wcześniej szczegóły na temat Titanica i fenomenalne kolory - to możemy zobaczyć na najnowszym nagraniu wraku słynnego transatlantyka, który zatonął ponad 110 lat temu. Wideo o wysokiej rozdzielczości 8K udostępniła firma Ocean Gate Expeditions, która w ostatnim czasie badała szczątki statku.

Od kiedy odkryto wrak Titanica, pojawiło się wiele nagrań oraz zdjęć ukazujących słynny statek pod wodą. Tym razem jednak badaczom z Ocean Gate Expeditions udało się nagrać film w wysokiej rozdzielczości 8K.

Jak zapewniają, obraz dostarcza wiele nowych szczegółów statku, których do tej pory świat nie widział. Dodatkowo dobra jakość filmu pozwala powiększać poszczególne fragmenty i nadal utrzymywać obraz w rozdzielczości 4K. Nowe nagranie wyróżniają również "fenomenalne kolory". 

Nowe nagranie wraku Titanica

"Na początku filmu można zobaczyć dźwig używany do stawiania ogromnej 15-tonowej kotwicy wciąż znajdującej się na pokładzie wraku statku oraz kajdany, które były pierwotnie przymocowane do głównego masztu, który teraz się zawalił"- mówi Paul Henry Nargeolet, kapitan łodzi podwodnej Nautile i nurek biorący udział w eksploracji Titanica, cytowany w komunikacie prasowym.

Reklama

Rory Golden, ekspert Ocean Gate Expeditions  i doświadczony nurek, także zwrócił uwagę na kotwicę statku. "Nigdy nie widziałem nazwy producenta kotwicy na burcie, 'Noah Hingley & Sons Ltd." - powiedział. - Badam wrak od dziesięcioleci, wykonałem wiele nurkowań i nie przypominam sobie, żebym widział inny obraz, pokazujący ten poziom szczegółowości - dodał. 

W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych szczegółowych nagrań wraku transatlantyka. Ocean Gate Expeditions zapowiedział, że planuje już kolejną eksplorację Titanica, która rozpocznie się w maju 2023 roku.

Kiedy zatonął Titanic?

RMS Titanic zatonął 110 lat temu - 15 kwietnia 1912 roku po uderzeniu w górę lodową na Północnym Atlantyku. Zginęło ponad 1500 pasażerów, uratowano ok. 730 osób. Zatonięcie transatlantyka stało się bodaj najsłynniejszą katastrofą morską w historii. 

Po 73 lat - 1 września 1985 roku - badaczom udało się odnaleźć wrak statku - jest zatopiony na głębokości 3,8 km.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy