Reklama

Reklama

Papież Franciszek chce odwiedzić Koreę Północną

Jak poinformowała agencja Yonhap, powołując się na południowokoreańskiego biskupa, papież Franciszek kolejny raz wyraził chęć odwiedzenia Korei Północnej. Głowa Kościoła katolickiego przekazała także wyrazy współczucia Koreańczykom rozdzielonym z powodu wojny z lat 1950-1953.

Franciszek ocenił podczas spotkania w Watykanie z biskupem Lazarusem You Heung-sikiem z diecezji Daedzeon, że Koreańczycy cierpią z powodu tej rozłąki od 70 lat – przekazał Yonhapowi biskup You.

Papież powiedział również, że zamierza odwiedzić Koreę Północną, gdy zakończone zostaną odpowiednie przygotowania – podała południowokoreańska agencja, przypominając, że Franciszek wyrażał już wcześniej chęć złożenia wizyty w komunistycznej Korei.

Media pisały o idei pielgrzymki papieża do Korei Płn. w 2018 roku, na fali odwilży w relacjach pomiędzy Pjongjangiem a Seulem i Waszyngtonem. W czerwcu tamtego roku ówczesny prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem. Było to pierwsze w historii spotkanie przywódcy Korei Płn. z urzędującym prezydentem USA.

Reklama

Zobacz także: Ponad 100 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym. Papież Franciszek: To moment hańby

Ustne zaproszenie

W październiku 2018 roku prezydent Korei Płn. Mun Dze In przekazał papieżowi ustne zaproszenie od Kim Dzong Una. Franciszek oświadczył wtedy, że jest skłonny do złożenia wizyty w Korei Płn., jeśli Pjongjang przyśle mu formalne zaproszenie.

Negocjacje pokojowe nie posunęły się jednak naprzód od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kima i Trumpa z lutego 2019 roku. Od tamtej pory znacznie pogorszyły się również relacje Pjongjangu z Seulem. Oba państwa koreańskie wciąż pozostają formalnie w stanie wojny.

Biskup You przekazał również, że papież złożył wyrazy uznania w związku z zainicjowaną przez diecezję Daedzeon kampanią współdzielenia szczepionek na COVID-19, w ramach której Stolicy Apostolskiej przekazano równowartość 460 tys. dolarów – podał Yonhap.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy