Reklama

Nowe doniesienia w sprawie Sikorskiego. "Walizki pieniędzy i słodkie wycieczki"

"Walizki pieniędzy i słodkie wycieczki do kurortów" miał przyjmować Radosław Sikorski od kontrahentów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - donosi program "EenVandaag" holenderskiej telewizji publicznej NPO1. Według dziennikarzy sprawa polskiego europosła jest powiązana ze skandalem korupcyjnym w PE, który kilka tygodni temu wybuchł w tej unijnej instytucji. "Co za skorumpowany gang" - mówi Lousewies Van der Laan, szef Transparency International Nederland.

To kolejny skandal w Brukseli, ocenia popularny program publicystyczny holenderskiej telewizji publicznej. - Mogę sobie wyobrazić, co myślą ludzie: co za skorumpowany gang - mówi Lousewies Van der Laan.

Według Van der Laana ostatnie skandale podważają demokrację. Szef holenderskiego oddziału organizacji walczącej z korupcją twierdzi, że jest "zszokowany" rewelacjami dotyczącymi Sikorskiego. - Myślałem też, że osiągnięto dno - dodaje Holender.

NPO1: Radosław Sikorski przyjmował łapówki z ZEA

W czwartek wyszło na jaw, że eurodeputowany PO Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ujawnił to po swoim dziennikarskim śledztwie liberalny dziennik "NRC". "Jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia" - napisano w artykule gazety.

Reklama

Gazeta podkreśliła, że kontakty między europejskimi politykami, a zagranicznymi państwami są pod lupą po tym, gdy wyszedł na jaw skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim.

"NRC" poinformował, że Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą softpower" - czytamy w dzienniku.

Holenderskie media zaznaczają, że konferencja, będąca obecnie stałą instytucją, ma charakter zamknięty. "Prasa nie jest mile widziana, wszystko odbywa się w tajemnicy" - podkreśla "NRC". 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama