Reklama

Reklama

Niemcy: Zatrzymano rekordową liczbę imigrantów

W ciągu sześciu miesięcy 2015 roku niemiecka policja federalna Bundespolizei zatrzymała rekordową liczbę 63 tys. osób, które nielegalnie wjechały na terytorium Niemiec. Lawinowo wzrasta też liczba cudzoziemców występujących o azyl - było ich prawie 180 tys.

Liczba osób zatrzymanych przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy wzrosła o 160 proc. w porównaniu z takim samym okresem roku zeszłego. Tylko podczas minionego weekendu funkcjonariusze zarejestrowali 3 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy - powiedział w poniedziałek szef Bundespolizei Dieter Romann.

Większość nielegalnych imigrantów to uchodźcy z Syrii, Afganistanu i Erytrei, szukający w Niemczech schronienia - wyjaśnił Romann. Zwrócił uwagę, że znaczną część nielegalnych przybyszów stanowią też mieszkańcy krajów bałkańskich, przede wszystkim Albanii.

Reklama

179 tys. wniosków o azyl

Od stycznia do końca czerwca wnioski o azyl złożyło w Niemczech 179 tys. obcokrajowców. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere powiedział, że oznacza to wzrost o 132 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 roku. W całym ubiegłym roku do niemieckich urzędów zgłosiło się 200 tys. osób ubiegających się o azyl. De Maiziere podkreślił, że głównym zadaniem placówek przyjmujących potencjalnych azylantów jest szybkie odróżnienie uciekinierów potrzebujących ochrony od innych kategorii imigrantów.

Do sforsowania niemieckiej granicy nielegalni imigranci wykorzystują głównie kolej, a wjeżdżają przede wszystkim z Austrii i Francji.

W całym roku 2014 policja zarejestrowała 57 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy. To najwyższa liczba tego rodzaju przestępstw od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. 

Mniej przemytników z Polski

Funkcjonariusze Bundespolizei schwytali w zeszłym roku blisko 2150 przemytników ludzi, o ponad 500 więcej niż w 2013 roku. Z policyjnej statystyki wynika, że radykalnie spadła liczba zatrzymanych przemytników z Polski; w 2013 roku było ich 276, w zeszłym roku tylko 61. 

Od stycznia tego roku w ręce policjantów wpadło 1500 przestępców przemycających cudzoziemców do Niemiec.

Bundespolizei doradza niemieckim placówkom konsularnym by starały się wychwycić osoby usiłujące wyłudzić niemieckie wizy posługując się podrobionymi dokumentami. W 2014 roku w ten sposób uniemożliwiono wjazd do Niemiec i innych krajów UE ponad 29 tys. obcokrajowców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje