Milan Kundera nie żyje. Miał 94 lata

Bartosz Kołodziejczyk

Oprac.: Bartosz Kołodziejczyk

Udostępnij

Nie żyje Milan Kundera. Wybitny pisarz miał 94 lata. Informację podała agencja Reutera. Światową sławę Kunderze przyniosły zwłaszcza dwie powieści: "Żart" oraz "Nieznośna lekkość bytu".

Milan Kundera nie żyje. Miał 94 lata
Milan Kundera nie żyje. Miał 94 lataJean-Pierre CoudercAFP

Jak informuje agencja Reutera za czeskimi mediami, zmarł Milan Kundera. Wybitny pisarz miał 94 lata.

Autor "Żartu" i "Nieznośnej lekkości bytu" nie żyje

Milan Kundera debiutował w 1953 roku zbiorem wierszy "Człowiek rozprzestrzenia ogród", utrzymanym w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego. Później zwrócił się ku prozie. Miejsce wśród najwybitniejszych czeskich pisarzy zapewniła mu powieść "Żart" (1967), w której rozliczał się z czechosłowackim stalinizmem i - jak wielu twierdzi - z własnymi "błędami i wypaczeniami".

Kundera od 1975 roku mieszkał we Francji i publikował wyłącznie po francusku. Osobiste doświadczenia pisarza z komunistycznym totalitaryzmem i stłumieniem w 1968 roku Praskiej Wiosny znalazły odzwierciedlenie w dwóch emigracyjnych powieściach - "Księdze śmiechu i zapomnienia" oraz "Nieznośnej lekkości bytu" (1984). Drugie z tych dzieł przyniosło Kunderze światową sławę.

W 2019 roku literatowi przywrócono czeskie obywatelstwo, odebrane mu 40 lat wcześniej przez władze komunistycznej Czechosłowacji.

Kundera był zaangażowany w Praską Wiosnę

Milan Kundera urodził się w 1929 roku w czeskim Brnie (wówczas Czechosłowacja). Następnie studiował na Wydziale Filozoficznym w Pradze.

Już w latach 60 Kundera zaliczany był do autorów będących przeciwnikami reżimu komunistycznego w Czechosłowacji. Wcześniej, od 1948 do 1950 roku był członkiem Czechosłowackiej Partii Komunistycznej. Usunięto go "za działalność antypartyjną". To właśnie te doświadczenia stały się inspiracją do napisania "Żartu". W szeregach partii znalazł się ponownie w latach 1957-1970.

Tak jak Vaclav Havel był zaangażowany w Praską Wiosnę. Z czasem odciął się jednak od czeskiej kultury i nie zezwalał na tłumaczenie swoich książek, napisanych po francusku, na tłumaczenie ich na język czeski.

W 1968 roku na kanwie powieści "Żart" nakręcony został film o tym samym tytule. Uznany za prowokację przeciwko władzy socjalistycznej został zakazany.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Müller w ''Graffiti'' o funduszach na wsparcie osób z Ukrainy w Polsce: UE nie chce podejść do tego w sposób solidarny
      Müller w ''Graffiti'' o funduszach na wsparcie osób z Ukrainy w Polsce: UE nie chce podejść do tego w sposób solidarnyPolsat NewsPolsat News
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na