Mieszkańcy RPA apelują przed koronacją. Chcą zwrotu "Gwiazdy Afryki"
Niespodziewana petycja tuż przed koronacją Karola III. Część mieszkańców Republiki Południowej Afryki domaga się zwrotu diamentu Cullinan I, zwanego też "Gwiazdą Afryki", a także Cullinana II. Sprawa jest problematyczna. Oba kamienie szlachetne znajdują się w insygniach koronacyjnych, które 6 maja oficjalnie założy Karol III.

O sprawie petycji w sprawie zwrotu diamentów z Wielkiej Brytanii do RPA informuje CNN.
RPA a koronacja Karola II. Petycja ws. "Gwiazdy Północy"
Jak czytamy, część mieszkańców Republiki Południowej Afryki domaga się zwrotu dwóch - kluczowych dla Wielkiej Brytanii - kamieni szlachetnych. Chodzi o Cullinana I "Gwiazdę Afryki" i Cullinana II. Oba pochodzą z kamenia wydobytego w 1905 roku w pobliżu Pretori - administracyjnej stolicy kraju.
Liczący ponad 3000 karatów diament Cullinan został oszlifowany, a wyodrębnione z niego pomniejsze kamienie - przekazane monarchom Wielkiej Brytanii, która wówczas sprawowała władzę nad RPA jako jedną z kolonii.
Sprawa petycji i żądania zwrotu diamentów do RPA jest problematyczna z dwóch powodów. Pierwszą jest fakt, że oba diamenty znajdują się w insygniach królewskich - Cullinan I - znany też jako "Gwiazda Afryki" - umieszczony jest w królewskim berle, z kolei Cullian II osadzony jest w Cesarskiej Koronie Państwowej.
Co więcej, oba te insygnia - korona oraz berło - zostaną wręczone Karolowi III w dniu jego oficjalnej koronacji. Na co dzień znajdują się w londyńskim Tower wraz z innymi klejnotami królewskimi.
Cullinan I i Cullinan II. "Diament musi dotrzeć do RPA"
- Diament musi dotrzeć do Republiki Południowej Afryki. To musi być oznaka naszej dumy, naszego dziedzictwa i naszej kultury - mówi w rozmowie z CNN prawnik Mothusi Kamanga, który jest jednocześnie aktywistą i promotorem internetowej petycji ws. zwrotu diamentów z Wielkiej Brytanii.
- Myślę, że ogólnie Afrykańczycy zaczynają zdawać sobie sprawę, że dekolonizacja to nie tylko zapewnienie ludziom pewnych swobód, ale także oddanie nam tego, co zostało nam wywłaszczone - dodaje aktywista z Johanessburga.
Głos mieszkańców RPA w sprawie zwrotu "Gwiazdy Afryki" oraz Cullinana II jest jednak podzielony. - Myślę, że to już nie ma znaczenia. Wszystko się zmieniło - mówi Dieketseng Nzhadzhaba.
Z kolei Mohamed Abdulahi uważa, że klejnoty powinny wrócić do RPA. - Należy sprowadzić je do domu, ponieważ zabrali je nam, gdy nas prześladowali - zaznacza.